Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: rozdęcie

rozdęcie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy (np. śniegiem) podczas strzału. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego przed każdym ładowaniem należy sprawdzić, czy lufa nie jest zatkana.

Rozdęcie to uszkodzenie lufy broni, które polega na miejscowym zwiększeniu średnicy jej przewodu. Najczęstszą przyczyną rozdęcia jest zatkanie końca lufy podczas strzału, na przykład przez śnieg, błoto lub inne zabrudzenia. Zablokowanie przewodu lufy powoduje nagromadzenie się gazu prochowego podczas wystrzału i konsekwentne zwiększenie ciśnienia wewnątrz lufy.

Rozdęcie lufy jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do pęknięcia lufy i wybuchu broni. Dlatego przed każdym ładowaniem broni palnej konieczne jest dokładne sprawdzenie lufy, aby upewnić się, że jest ona czysta i niezatkana.

W przypadku wystąpienia rozdęcia, konieczne jest niezwłoczne zaniechanie dalszego używania broni oraz skonsultowanie się z rzeczoznawcą ds. broni palnej w celu przeprowadzenia niezbędnych napraw lub wymiany uszkodzonej części.

Stan techniczny lufy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa strzelania, dlatego regularna kontrola oraz utrzymanie w czystości są podstawowymi elementami dbałości o właściwe funkcjonowanie broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj rozdęcie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę R

zobacz pełną listę haseł

rojst

miejsce bagniste, grząskie, porosłe mchem, krzewinkami i karłowatymi drzewami; ulubione miejsce przebywania łosia.

rogować

uderzać rogami (dotyczy również zwierzyny płowej).

rozerwanie

uszkodzenie lufy polegające na miejscowym rozerwaniu jej (zob. rozdęcie).

rwać się

o ptactwie: podrywać się do lotu.

rzutek

krążek z łupliwego materiału, służący jako cel przy strzelaniu sportowym z myśliwskiej broni śrutowej. Rzutki są wyrzucane za pomocą specjalnych maszyn (zob. (...)

rozłoga

rozpiętość tyk poroża zwierzyny płowej; mierzy się ją w najszerszym rozwarciu.

rzecznik dyscyplinarny

osoba prawna powoływana przez właściwe rady łowieckie. Do jego zadań należy przygotowanie sprawy i występowanie przed sądem łowieckim w charakterze oskarżyciela (zob. (...)

rapcie

racice dzika.

remiza

nieduży teren wśród pól, porośnięty drzewami i krzewami, stanowiący doskonałe schronienie dla ptactwa. Remiza dostarcza również pożywienia oraz jest dobrym miejscem do zakładania (...)

rozrzut

odchylenie pocisków kulowych od idealnego toru; zależy od jakości broni. Rozrzut broni śrutowej, przy strzale z broni o lufach gładkich, zależy m.in. od grubości śrutu. Np. rozrzut śrutu (...)