Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: skupienie pocisków

skupienie pocisków

odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu (zob. rozrzut).

Skupienie pocisków to odległość między poszczególnymi trafieniami w tarczę przy tym samym wycelowaniu. W przypadku broni śrutowej, rozrzut zależy m.in. od grubości śrutu, gdzie grubszy śrut może powodować mniejszy rozrzut. Na przykład, śrut nr 6 (o średnicy 2,5 mm) posiada większy rozrzut niż śrut nr 1 (o średnicy 3,75 mm). Z kolei dla broni kulowej ocenę skupienia pocisków określała będzie średnica koła, w którym znajdą się trzy kule wystrzelone z odległości 35 m.

Rozrzut pocisków ma znaczący wpływ na celność strzału i decyduje o przydatności broni do polowań na różne gatunki zwierzyny. Dlatego ważne jest stosowanie broni o jak najmniejszym rozrzucie pocisków w przypadku polowań na dużą zwierzynę. Skupienie pocisków jest istotnym parametrem jakości broni i im mniejszy rozrzut, tym lepsza jakość broni. Ostatecznie, skupienie pocisków decyduje o trafieniu celu i wyeliminowaniu błędnych strzałów na polowaniu.

Rozwinięciem tematu może być również odpowiednie dostosowanie broni do celu polowania, przykładowo używanie broni o lufach gładkich do strzelania podczas polowań na zwierzynę grubą oraz dostosowanie kalibracji broni do przewidywanej odległości strzału. Zrozumienie skupienia pocisków wpływa na umiejętność precyzyjnego strzelania oraz możliwość zapewnienia humanitarnego postrzału zwierzęcia łownego.

Poprzez zrozumienie skupienia pocisków łowcy mogą dokonywać właściwego wyboru broni i amunicji dla konkretnych rodzajów polowań oraz poprawiać swoje umiejętności strzeleckie poprzez zdolność dokładnego wycelowania i precyzyjnego trafienia w cel.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj skupienie pocisków w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

składność broni

zaleta broni, która zależy od dopasowania jej do budowy anatomicznej myśliwego (zob. dopasowywanie broni).

ślad

dawniej trop.

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

sadzić

o zwierzynie czworonożnej: szybko biec.

skrzydła

1) flanki: krańcowe stanowiska na linii myśliwych, często ustawiane do niej pod kątem prostym;
2) przednie kończyny ptaków.

strychulec

krótko obcięty ogon wyżła niemieckiego.

szronowe

jeden z ciężarów łowieckich prawa książęcego, polegający na obowiązku tropienia zwierzyny po białej stopie.

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

siatka celownicza

celownik wlunecie myśliwskiej.