Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: sterówki

sterówki

długie pióra osadzone wachlarzowa to w okolicy ogona ptaków, w czasie lotu rozpostarte tworzą płat sterowy.

Sterówki to długie pióra osadzone wachlarzowo w okolicach ogona ptaków. Są zazwyczaj bardzo długie i posiadają szerokie końce. W czasie lotu ptaka, sterówki rozpostarte tworzą płat sterowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności lotu ptaka oraz umożliwiają skręcanie i manewrowanie w powietrzu. Ponadto, sterówki są wykorzystywane do wykrywania przeciwników lub innych obiektów w powietrzu. Dzięki nim, ptaki mogą unikać niebezpieczeństwa lub zmieniać kierunek lotu, aby ominąć przeszkodę.

Ponadto, sterówki pełnią również funkcję komunikacyjną między ptakami. Ptaki mogą wysyłać sygnały ostrzegawcze lub informacyjne do innych ptaków, wykorzystując swoje sterówki. Dzięki temu mogą ostrzegać przed nadchodzącym niebezpieczeństwem lub informować o lokalizacji żerowiska.

Ważną właściwością sterówek jest ich wpływ na aerodynamikę i stabilność lotu ptaka. Poprzez kontroliowanie pozycji i ruchów sterówek, ptak może regulować swój tor lotu oraz utrzymywać równowagę podczas lotu. Dzięki temu zdolność manewrowania i utrzymania dwuosobowości w powietrzu jest zwiększona.

Należy także zaznaczyć, że kształt i wielkość sterówek może się znacząco różnić w zależności od gatunku i charakterystyki lotu danego ptaka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj sterówki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szybować

o ptakach: unosić się w powietrzu bez poruszania skrzydłami.

spuścić

1) zwolnić psa z otoku lub smyczy;
2) zestrzelić lecącego ptaka.

syk

jeden z głosów wydawanych przez cietrzewie na tokach.

strzała

pocisk do luku lub kuszy składający się z grotu, drzewca i tylca z pierzyskiem. Groty wykonywano z metalu, kamienia lub twardego drewna. Na pionowym zakończeniu tylca było nacięcie do (...)

sfora

1) rzemień służący do prowadzenia psów gończych)
2) para psów gończych.

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

szarża

atak dzika na myśliwego, szczecina.

ściągać

o wyżle: powoli dochodzić do zwietrzonej zwierzyny.

szydlarz

jeleń byk i kozioł noszący poroże zbudowane tylko z ostro zakończonych tyk (bez odnóg).

sadowić

umieszczać ptaka łowczego na berle.