Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: stękać

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).

Stękanie jest charakterystycznym zachowaniem występującym u byków łosia i jelenia w okresie godowym. Polega na wydawaniu głośnego dźwięku, który ma za zadanie zwrócić uwagę samic i zaprosić je do godów. Jednocześnie samce stosują stękanie, by ostrzec inne samce o swojej obecności oraz zaznaczyć terytorium. Ten donośny dźwięk składa się z kilku pojedynczych sylab, które są powtarzane w regularnych odstępach czasu i mogą być słyszane nawet kilka kilometrów dalej. Stękanie trwa zwykle od kilku sekund do kilku minut i jest ważnym elementem zachowań godowych u tych gatunków. Uważane jest również za oznakę siły i gotowości samca do walki o samice.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj stękać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siodło

charakterystyczna dla samców muflona biała plama po obu stronach grzbietu w okolicy ostatnich żeber.

szczenię

młody pies, wilk, lis, borsuk, jenot itd.

strzał

wybuch ładunku prochowego, skupionego w pocisku broni myśliwskiej. Na pocisk w czasie lotu działa opór powietrza oraz siła przyciągania ziemskiego, co w dużym stopniu warunkuje kształt jego (...)

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

strój bobrowy

mazista wydzielina parzystych gruczołów napletkowych bobra, dawniej uważana za uniwersalny środek leczniczy.

stado

grupa osobników danego gatunku przebywających razem i współżyjących ze sobą; stado posiada pewną strukturę hierarchiczną.

ścinka

sierść, zwierza obcięta kulą: umożliwia ona myśliwemu określenie miejsca uderzenia kuli na podstawie barwy oraz długości włosa.