Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szczerbinka

szczerbinka

część przyrządu celowniczego na lufie kulowej lub kombinowanej broni myśliwskiej w postaci blaszki z pionowym wycięciem.

Szczerbinka to część przyrządu celowniczego stosowana głównie na lufach kulowych lub kombinowanych broni myśliwskich. Jest to specjalna blaszka umieszczona na lufie, która posiada pionowe wycięcie lub nacięcie. Głównym celem szczerbinki jest ułatwienie celowania poprzez precyzyjne wskazanie kierunku strzału.

Stosowanie szczerbinki ma na celu usprawnienie celowania oraz zwiększenie trafności strzału, zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych czy przy szybkim działaniu. Dzięki pionowemu wycięciu umieszczonemu na blaszce, myśliwi mogą łatwiej wycelować w cel, korzystając z pomiaru wzrokowego i szybko dostosować wysokość linii celowania do odległości od celu.

W zależności od modelu broni, szczerbinka może różnić się kształtem, wielkością oraz sposobem montażu. Umieszczenie szczerbinki na lufie zapewnia precyzyjne dopasowanie przyrządu do konstrukcji broni. Dodatkowo, istnieją również różnice pomiędzy m.in. szczerbinkami do karabinów gładkolufowych i kulowych, co wynika z potrzeby uwzględnienia specyfiki działania danej broni oraz charakterystyki strzelanej amunicji.

Warto podkreślić znaczenie odpowiedniego wyboru i kalibracji szczerbiniek, ponieważ od ich właściwego funkcjonowania zależy skuteczność oddawanych strzałów. Poprawna praca szczerbiniek wspomaga myśliwych podczas polowań, umożliwiając precyzyjne i skuteczne wykonywanie strzałów myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szczerbinka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

szlak

droga, którą zwyczajowo zwierzyna ciągnie podczas swoich wędrówek.

szpicak

samiec zwierzyny płowej, którego pierwsze poroże ma kształt szpiców.

sidło

pętla służąca kłusownikowi do łapania ptaków.

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

szczenić się

o samicy psa, wilka y lisa, borsuka, jenota: wydawać młode na świat.

spust

język spustowy, umieszczony pod szyjką broni myśliwskiej; ściągnięcie go powoduje zwolnienie iglicy i strzał. Prawidłowa twardość spustu wynosi: pierwszy 1,7-1,9 kgm, drugi 1,9-2,1 (...)

sznur

trop wilka lub lisa.

selekcja zwierzyny

1) naturalna: eliminowanie z łowiska sztuk słabych i chorych przez drapieżniki oraz w wyniku działania czynników atmosferycznych,
2) sztuczna: usuwanie z łowiska przez odstrzał sztuk (...)

strzelanie myśliwskie

zawody na strzelnicy obejmujące konkurencje: strzelanie do stojącego rogacza i biegnącego dzika (kula) oraz krąg myśliwski, przeloty, oś myśliwska i strzelanie do biegnącego zająca (...)

stękać

o byku łosia i jelenia: wydawać głos zbliżony do stękania (w okresie godowym).