Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: szlakować

szlakować

staropolskie: tropić zwierzynę.

Szlakowanie to technika polowania, która polega na tropieniu zwierzyny. Jest to jedna z najstarszych form polowania, wykorzystywana już w starożytności. Polega ona na śledzeniu śladów, które zwierzę pozostawiło, aby odnaleźć jego miejsce pobytu. Ślady mogą obejmować ślady stóp, sierści lub inne oznaki obecności zwierzęcia. Szlakowanie wymaga dużej wiedzy i umiejętności: myśliwy musi rozpoznać różne rodzaje śladów, określić ich wiek oraz jak daleko są od siebie.

Dodatkowo, myśliwy musi wiedzieć, jak interpretować te ślady i jak je wykorzystać do odnalezienia zwierzyny. Umiejętności orientacji w terenie również są konieczne, aby efektywnie tropić zwierzynę. Szlakowanie jest trudnym sposobem polowania, jednakże bardzo skutecznym w odnalezieniu zwierzyny. Dodatkowo pomaga myśliwemu lepiej poznać teren i lepiej go zrozumieć.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj szlakować w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę S

zobacz pełną listę haseł

siadło

drzewo, na którym zasiadł na noc głuszec

strzelec

ogólne określenie wszystkich służb łowieckich księcia.

suka

samica psa, borsuka, jenota i lisa.

sztucer

myśliwska broń kulowa: może być pojedynczy, podwójny (o pionowym lub poziomym układzie luf) oraz powtarzalny (repetier lub automat). Najczęściej używane w Polsce sztucery mają kaliber 7 (...)

studzenie tuszy

proces wychłodzenia strzelonej zwierzyny po jej wypatroszeniu. Odbywa się przez powieszenie tuszy w chłodnym i przewiewnym miejscu (szczególnie ważne, gdy jest ciepło).

sąd łowiecki

sąd koleżeński PZŁ, rozpatrujący wykroczenia przeciwko ustawie, przepisom i regulaminom łowieckim, a także przeciwko etyce łowieckiej. Posiada dwie instancje: sąd wojewódzki i sąd (...)

selekcjoner

myśliwy, który po stażu i zdaniu egzaminu selekcjonerskiego posiada uprawnienia do wykonywania odstrzału selekcyjnego.

sroka, sroka (pica pica)

ptak z rodziny krukowatych o czarno-białym upierzeniu i długim czarnym ogonie. Jest poważnym szkodnikiem w miejscach, gdzie występuje zwierzyna drobna; wiosną żywi się m.in. jajami, (...)

sagalasówka

broń myśliwska z końca XVIIIr w. wyrobu kowala-rusznikarza Sagalasa ze wsi Bałabanówka w powiecie lipowieckim na ziemi kijowskiej. Salgasówki zdobione były napisami: Se git se bon Sagalas (...)

sak

dawny rodzaj sieci do łapania ptaków.