Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: węglarz

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

Węglarz to gatunek lisa (Vulpes vulpes) o charakterystycznym, ciemnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza. Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków lisa w Europie. Dorosłe osobniki węglarza osiągają zazwyczaj długość ciała wynoszącą od 40 do 50 cm oraz wagę mieszczącą się w zakresie od 2 do 4 kg. Ich sierść jest ciemna i błyszcząca, ze znacznymi różnicami indywidualnymi, takimi jak białe plamy na brzuchu i pysku. Węglarze są również wyróżniające się długimi uszami i stosunkowo krótkimi ogonami.

Węglarze są zwierzętami nocnymi, aktywnie polującymi na małe zwierzęta, takie jak myszy, norniki, ptaki i żaby. Znane są także ze swojej skłonności do przekraczania granic terytorialnych innych lisów, co czasem prowadzi do walk między samcami o dominację na danym obszarze. Inteligencja i spryt węglarzy czynią je trudnymi przeciwnikami dla myśliwych, a ich obecność wpływa na zachowanie równowagi ekologicznej w ekosystemach europejskich. Są ważnymi drapieżnikami, pomagając utrzymać populacje ofiar na zdrowym poziomie oraz chroniąc inne gatunki przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się. W konsekwencji odgrywają istotną rolę w ekosystemach oraz dla społeczności łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj węglarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

wiara myśliwska

doborowa, zgrana grupa myśliwych.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

woliera

duża klatka z siatki służąca do hodowli lub przechowywania ptactwa łownego, głównie kuropatw i bażantów.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wypychanie zwierząt

1) wypędzanie zwierzyny lub ptactwa z zarośli przez psa myśliwskiego;
2) preparowanie trofeów, polegające na wypełnianiu skóry i modelowaniu postaci całego zwierzęcia lub ptaka.

wąsy

kępki długich piór sterczących po obu stronach dzioba koguta dropia.

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

wilk, wilk (Canis lupus L.)

gatunek z rodziny psów, długość ciała około 100-150 cm, ogona 30-50 cm, ciężar ciała 30-60 kg, ubarwienie płowe, czerniawe na grzbiecie, pierś, brzuch oraz wewnętrzna strona nóg (...)