Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wieniec

wieniec

poroże jelenia byka. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi - oczniak, nadoczniak i opierak - oraz zakończona jest koroną (w której są co najmniej trzy odnogi). Tak więc prawidłowy wieniec dojrzałego byka to co najmniej dwunastak regularny.

Wieniec jest jednym z najważniejszych elementów trofeum jelenia byka, który składa się z poroża. Prawidłowo ukształtowany wieniec dojrzałego byka składa się z dwóch tyk, z których każda posiada trzy odnogi: oczniak, nadoczniak i opierak. Dodatkowo zakończony jest koroną, która zawiera co najmniej trzy odnogi. Odnogi te składają się na co najmniej dwunastak regularny. Wieniec pełni istotną rolę w określaniu wieku i klasy jelenia byka oraz jest wykorzystywany do oceny wartości trofeum. Im więcej odnóg ma wieniec, tym większa jest wartość trofeum.

Oprócz tego wieniec służy do określenia wielkości i masy ciała byka. Im większy wieniec, tym większa masa ciała zwierzęcia. Pomaga również myśliwemu określić, czy dany byk jest już dojrzały, czy też niedojrzały. Symbolizuje również dumę i moc, a obecność wienca na trofeum łowiectwa świadczy o zdobyciu przez myśliwego trofeum z dzikiego zwierzęcia oraz o jego umiejętnościach i szacunku dla natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wieniec w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

walić

o zwierzynie: iść na myśtiwego sztuka za sztuką.

wjechać

o psie norowcu, lisie, borsuku, jenocie i króliku: wejść do nory.

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

wilczyca, wilczyca, wadera

samica wilka.

wycieranie poroża

ścieranie przez jeleniowate scypułu z wykształconego już poroża.

warczeć

o rysiach wydających głos w czasie cieczki.

wtok

wgłębienie w metalowej łusce nabojów do broni kulowej powtarzalnej, w które wchodzi pazur wyciągu i wyrzuca łuskę. Brak litery R na łusce oznacza nabój z wtokiem, np. 7 X 64.

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wodzić

o samicy: prowadzić młode.