Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wykształcać

wykształcać, wykształcać, nasadzać

budować poroże przez jeleniowate.

Wykształcać to proces budowania poroża przez jeleniowate, który występuje u samców tych zwierząt. Poroże jest tworzonym na głowie z wyżej położonych części czaszki, a nie jest trwałym narządem kostnym, lecz jedynie osłoniętym naskórkiem. Proces wykształcania odbywa się co roku, a cały cykl składa się z kilku etapów.

Pierwszy etap to odlew młodego poroża, w którym szczyt kostny zaczyna rosnąć już w okresie letnim (po okresie rui niedźwiedzi). Następnie następuje stadium przystosowawcze i dolanie poroża, kiedy to dochodzi do wzrostu kształtu poroża i ostatecznej jego formy. Kolejnym etapem jest tzw. szlifowanie poroża, czyli moment utraty miękkości przez miąższ kostny oraz czas opuszczania miąższu i trocin z wnętrza poroża.

Proces wykształcania jest ściśle powiązany z działaniem hormonów płciowych u jeleniowatych i zależy od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia. Czas trwania poszczególnych faz może być różny dla poszczególnych gatunków jeleniowatych oraz również dla osobników w obrębie danego gatunku.

Podsumowując, wykształcanie to proces budowania poroża przez jeleniowate samce, który zachodzi cyklicznie co roku i obejmuje kilka etapów od odlewania młodego poroża do ostatecznego szlifowania i opuszczenia poroża. Proces ten jest ściśle związany z działaniem hormonów płciowych oraz uzależniony od wieku i kondycji fizycznej zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wykształcać w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

wżery, wżery, rak

wgłębienia w przewodzie lufy powstałe wskutek działania rdzy i resztek spalonego prochu oraz materiałów inicjujących ze spłonki.

włóczka

wleczenie zabitego zwierza lub ptaka w celu stworzenia sztucznego tropu do szkolenia psa myśliwskiego albo zwabienia wilka lub lisa.

wodzić

o samicy: prowadzić młode.

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wyrzutnik

zob. eżektor.

widlica

rozwidlenie odnogi lub tyki (w kształcie litery V) wieńca jelenia.

wilczek

młody wilk.

wilczy chód

sposób poruszania się wilków, polegający na tym, że każdy następny wilk stawia nogi dokładnie w trop poprzednika. W związku z tym dobry tropiciel potrafi powiedzieć, czy szedł jeden, czy (...)

wnyk

pętla ze sznurka, drutu lub włosia, służąca kłusownikom do łapania zwierząt i ptaków. Umieszczana jest na drzewie, kołku lub krzakach w ten sposób, aby zwierzę weszło w pętlę. Na (...)

wataha

stado dzików lub wilków.