Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: wypierzyć się

wypierzyć się

o ptakach: które zmieniły upierzenie.

Wypierzenie się to termin ornitologiczny opisujący proces zmiany upierzenia ptaka. Może on być wynikiem naturalnego cyklu życiowego ptaka, zmian warunków środowiskowych lub migracji. U dorosłych osobników, wypierzenie się oznacza zmianę barwy piór na bardziej charakterystyczną dla danego gatunku, podczas gdy u młodych ptaków jest to proces zamiany młodocianego upierzenia na dorosłe. Proces wypierzania się może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i jest czasami określany jako "przebudowa" lub "przemiana".

U dorosłych ptaków, wypierzenie się może być spowodowane sezonowymi zmianami warunków środowiskowych lub migracjami, natomiast u młodych osobników jest często związane z procesem dojrzewania i przygotowaniem do samodzielnego życia. W trakcie wypierzania się, ptaki pozbywają się starych piór, które zostają zastąpione nowymi. Nowe pióra są bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne i chronią ptaka przed chorobami i pasożytami. Ponadto, są one atrakcyjniejsze dla potencjalnych partnerów i pomagają ptakom w walce o partnera.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj wypierzyć się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę W

zobacz pełną listę haseł

welshterier

mało popularna w Polsce rasa terierów używana do polowań na dziki i w norach.

wiewiórka, wiewiórka (Sciurus vulgaris L.)

gatunek z rzędu gryzoni. Ubarwienie zmienne od rudego do czarnego, ogon puszysty równy długości ciała. Zwierzę leśne nadrzewne. Zakłada gniazda lęgowe w dziuplach, opuszczonych gniazdach (...)

wystawy psów rasowych

pokazy psów rasowych organizowane przez Związek Kynologiczny, mające na celu przegląd rodowodowego materiału hodowlanego. Wystawy są ogólne i specjalistyczne (jednej rasy). Psy ocenione są (...)

wędrowny

1) o zwierzynie zmieniającej często miejsce pobytu;
2) O ptactwie odlatującym w jesieni na południe, a powracającym wiosną.

wylot

1) w broni myśliwskiej: otwór przewodu lufy, którym wychodzi pocisk;
2) miejsce wyjścia kuli z tuszy zwierzyny;
3) wyjście z nory.

węglarz

lis o czarnym umaszczeniu pyska, stawek i podbrzusza.

waga

kierunek, w którym zwykle udaje się zwierzyna ruszona ze swojej ostoi.

wrona siwa, wrona siwa (Corvus cornix L.)

ptak z rodziny krukowatych wyrządzający poważne szkody w gospodarstwie łowieckim. Stan liczebny wron w łowisku powinien być stale kontrolowany i w razie nadmiernego wzrostu redukowany. (...)

Winchester

amerykańska firma produkująca broń, w tym sztucery, repetowane charakterystycznie od dołu.

włosień kręty

zob. trychina.