Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zarząd główny

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności zrzeszenia (zob. Polski Związek Łowiecki).

Zarząd główny to organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej, składający się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Jego głównym zadaniem jest zarządzanie działalnością zrzeszenia, czyli Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ). PZŁ jest organizacją łowiecką działającą od 1923 roku na podstawie Ustawy z 17 czerwca 1959 roku i posiada statut nadany przez ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego. Jest to zrzeszenie osób fizycznych wykonujących łowiectwo oraz osób prawnych - kół łowieckich, posiadające charakter prawny, umożliwiając używanie godła, sztandaru oraz pieczęci.

Do zadań PZŁ należy m.in.: gospodarowanie zwierzyną w obwodach wydzierżawionych, prowadzenie ośrodków hodowlanych zwierzyny, popieranie prac naukowo-badawczych z zakresu łowiectwa, opieka nad rozwojem hodowli psów myśliwskich, zwalczanie kłusownictwa oraz organizowanie akcji edukacyjnych.

Podstawową komórką organizacyjną PZŁ jest koło łowieckie, które ma swoje władze w postaci walnego zebrania członków kola, zarządu i komisji rewizyjnej. Działalność kół nadzorują wojewódzkie organy PZŁ. Członkami zwyczajnymi PZŁ są członkowie kół łowieckich - pełnoletni obywatele spełniający określone warunki i posiadający np. egzamin łowiecki oraz zezwolenie na broń myśliwską.

Krajobraz organizacyjny PZŁ obejmuje również struktury wyższego szczebla takie jak wojewódzka rada łowiecka oraz Krajowy Zjazd Delegatów – organy te uczestniczą w wyborze Naczelnej Rady Łowieckiej i wybieraniu prezydium Zarządu Głównego. Naczelna Rada Łowiecka samodzielnie wybiera Prezesa PZŁ oraz skład Zarządu Głównego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zarząd główny w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)

zapady

wieczorne przyloty kogutów głuszców na tokowisko.

żeremie

gniazdo bobrów zbudowane z gałęzi wraz z przyległym odcinkiem rzeki zagrodzonym tamą.

zwierzyna płowa, zwierzyna płowa, jeleniowate

łosie, jelenie, daniele, sarny.

zaołowienie luf

osadzenie się resztek ołowiu na powierzchni przewodu lufy. Należy usuwać go za pomocą szczotki mosiężnej oraz specjalnego płynu do odołowiania luf.

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zgórować

trafić powyżej celu.

zamknięcie

zwarcie baskili z lufami w łamanej broni myśliwskiej.