Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zastawianie lufami

zastawianie lufami

stosowany (jednak nie zalecany) przez niektórych myśliwych sposób strzelania do ruchomego celu, polegający na wycelowaniu w miejsce, w którym spodziewany jest zwierz, i oddaniu strzału w momencie jego ukazania się.

Zastawianie lufami to technika strzelecka wykorzystywana przez niektórych myśliwych, polegająca na wycelowaniu w miejsce, gdzie spodziewany jest zwierz i oddaniu strzału w momencie jego ukazania się. Jest ona stosowana w sytuacjach, gdy zwierz jest trudny do dostrzeżenia lub gdy myśliwy chce zmniejszyć ryzyko spłoszenia zwierzęcia. Aby skutecznie zastawić lufy, wymagane jest dogłębne poznanie terenu oraz miejsca, w którym może pojawić się zwierz. Dodatkowo, myśliwy musi dobrze ocenić swoje szanse na trafienie celu oraz odpowiednio wycelować broń. Konieczna jest także ostrożność względem innych myśliwych i osób postronnych, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Pomimo skuteczności tej techniki w rękach dobrze przeszkolonego myśliwego, ze względu na ryzyko nieszczęśliwego wypadku i spłoszenia zwierzyny zaleca się stosowanie jej tylko w ostateczności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zastawianie lufami w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zwyczaje łowieckie

niepisane nakazy i zakazy powstałe na przestrzeni dziejów, które każdy myśliwy powinien przestrzegać. Do zwyczajów łowieckich zaliczamy chrzest myśliwski, pasowanie, pokot, sygnały (...)

zjazd delegatów

zob. Polski Związek Łowiecki.

zwierzyna

zwierzęta żyjące na wolności uznane przez ustawę za gatunki łowne, posiadające okresy ochronne i okresy dozwolonych na nie polowań. Stan podstawowych gatunków zwierzyny łownej w Polsce w (...)

zimować

o zwierzętach i ptakach: przebywać w zimie na danym terenie.

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

zarzynać

o wilku: zabijać swoją zdobycz.

zloty

gromadzenie się ptaków w jednym miejscu o świcie lub wieczorem (na żerowiskach lub na odpoczynek).

zarząd główny

organ wykonawczy Naczelnej Rady Łowieckiej. Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu głównego należy prowadzenie działalności (...)

zestrzał

miejsce, w którym znajdował się zwierz w momencie trafienia go pociskiem. Zestrzał należy dokładnie sprawdzić szukając farby, ścinki i kawałków kości.

zrzucać

o jeleniowatych: pozbyć się poroża przed okresem nasadzania nowego. Jeleniowate zrzucają poroże co roku.