Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: zaznaczanie strzału

zaznaczanie strzału

charakterystyczna reakcja ruchowa zwierzyny na miejsce trafienia jej. Od tego zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka.

Zaznaczanie strzału – termin używany w łowiectwie, określający charakterystyczną reakcję ruchową zwierzęcia po trafieniu strzałem. Jest to istotne z punktu widzenia łowca, ponieważ od reakcji zwierzęcia zależy czas i sposób poszukiwania postrzałka. Zaznaczanie strzału ma kluczowe znaczenie dla oceny trafienia i podejmowania dalszych decyzji, takich jak moment podjęcia pościgu czy wyboru techniki tropienia.

Zaznaczanie strzału jest bezpośrednio związane z umiejscowieniem trafienia. Różne reakcje zwierzyny mogą wskazywać na trafienie w różne części ciała, co wpływa na dalsze działania myśliwego. Na przykład zwierzyna trafiona w szyję może natychmiast się załamać lub uciekać na krótki dystans, podczas gdy uderzenie w serce skutkuje szybko narastającą ospałością i upadkiem zwierzęcia.

W praktyce zaznaczanie strzału wymaga od myśliwego dużej uwagi i doświadczenia w obserwacji zachowań zwierzyny. Jest to umiejętność kluczowa zarówno dla zapewnienia humanitarnego odstrzału, jak i dla skutecznego odnalezienia rannego zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj zaznaczanie strzału w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę Z

zobacz pełną listę haseł

zarząd koła

organ wybierany przez walne zebranie i składa się z przewodniczącego, łowczego, sekretarza i skarbnika. Do zadań zarządu koła należy prowadzenie działalności koła.

zezwolenie na odstrzał indywidualny

druk, który jest jedynym dokumentem uprawniającym myśliwego do indywidualnego polowania, wydawany przez dzierżawcę obwodu.

złamać broń

o myśliwskiej broni łamanej: otworzyć ją w celu załadowania lub rozładowania.

zgrzebła

inaczej cieki.

zlatywać

o kogucie głuszca: sfruwać w czasie toków z drzewa na ziemię do kur.

zgórować

trafić powyżej celu.

zwierzyna czarna

dziki.

żyłka myśliwska

zamiłowanie do polowania.

zasadzanie głuszca

wieczorne umiejscowienie zapadającego głuszca.

zając szarak, zając szarak (Lepus europaeus L.)

gatunek z rzędu zajęczaków. Długość ciała 50-63 cm, ogona 8-11,5 cm, ciężar 3-5,5 kg. Ubarwienie: Wierzch ciała szarobrązowy, boki rudawe, spód ciała i ogona biały, końce uszu i (...)