Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ćwik

ćwik

doświadczony, wyćwiczony ptak łowczy.

Ćwik – doświadczony i wyćwiczony ptak łowczy. W łowiectwie termin "ćwik" jest używany w odniesieniu do ptaka drapieżnego, który osiągnął dojrzałość łowiecką oraz posiada umiejętności polowania zdobyte w wyniku długotrwałego treningu. Ćwik to zazwyczaj młody sokół, jastrząb lub orzeł trenowany do polowań przez sokolnika. Zazwyczaj są to ptaki, które przeszły okres tresury i szkolenia oraz wykazują wysoką sprawność w czasie polowań.

Ćwik charakteryzuje się doskonałą orientacją w terenie oraz precyzyjnymi i skutecznymi atakami na swoje zdobycze. Posiada doskonałe umiejętności lotu, widzenia i koordynacji ruchowej, co czyni go efektywnym asystentem podczas polowania. Istotne jest także to, że ptak taki rozwinął specjalne więzi z sokolnikiem, co zapewnia skuteczne współdziałanie podczas polowania.

W kontekście kultury sokolnictwa i łowiectwa, ćwik stanowi ważny element tradycji oraz dziedzictwa kulturowego. Jest symbolem poświęcenia i pasji zarówno dla sokolników jak i miłośników ptaków drapieżnych. W Polsce ćwiki były od wieków wykorzystywane przez szlachtę do polowań oraz stanowiły prestiżowy element dworskich ceremoniałów związanych z myślistwem.

Współczesne działania na rzecz ochrony przyrody koncentrują się także na dbałości o populacje ptaków drapieżnych, w tym ćwików, co przyczynia się do zachowania równowagi ekosystemów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ćwik w wyszukiwarce Google