Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łaciaty

łaciaty

o zwierzu lub psie mającym sierść pokrytą plamami.

Łaciaty to termin używany w kontekście zwierząt lub psów, których sierść jest pokryta plamami o różnych kształtach, wielkościach i kolorach. Charakterystyczne plamy mogą występować na całym ciele zwierzęcia, tworząc unikalny wzór na sierści. Zwierzęta łaciate posiadają zazwyczaj gęstszą sierść niż inne gatunki.

W środowisku naturalnym łaciate wzory mają istotne znaczenie dla maskowania się podczas polowania oraz kamuflażu w ich naturalnym środowisku. Przykładowo lwy, tygrysy i lamparty wykorzystują swoją łaciatą sierść do ukrycia przed zdobyczą i przemieszczania się w trawiastych terenach czy lasach. Z kolei, inne łaciate zwierzęta, takie jak jelenie, daniele, muflony oraz niedźwiedzie również wykorzystują swoje ubarwienie do maskowania się w zróżnicowanym otoczeniu przyrody.

W przypadku psów, popularne rasy łaciate obejmują m.in. beagle, bassety, owczarki niemieckie oraz border collie. Te psy charakteryzują się charakterystycznymi plamami na sierści, które nadają im wyjątkowy wygląd. Łaciata sierść stanowi istotny aspekt w standardzie rasowym tych psów. Termin "łaciaty" odnosi się zatem do bogatej gamy kształtów i rozmiarów plam występujących na sierści zarówno dzikich jak i hodowlanych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łaciaty w wyszukiwarce Google