Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łaja

łaja

inaczej złaja.

Łaja to określenie używane w łowiectwie, które oznacza grupę ogarów lub dzikarzy. Ogary to psy myśliwskie, które są używane do polowania na zwierzynę. Są one wyszkolone do wykrywania i ścigania zwierzyny, a także do wyprowadzania jej na łowisko. W zależności od liczby ogarów w grupie, można mówić o małej lub dużej łajce. Mała łaja składa się z kilku ogarów, natomiast duża łaja może składać się nawet z kilkunastu ogarów.

Dzikarze to inny rodzaj psów myśliwskich, które są używane do polowania na dzikie zwierzęta. Są one wyszkolone do wykrywania i ścigania dzikich zwierząt, a także do wyprowadzania ich na łowisko. Podobnie jak w przypadku ogarów, liczba dzikarzy w grupie określa rozmiar łajki. Mała łaja składa się z kilku dzikarzy, natomiast duża łaja może składać się nawet z kilkudziesięciu dzikarzy.

Ponadto, istnieje również pojęcie „mieszanej łajki”, która składa się zarówno z ogarów, jak i dzikarzy. Mieszana łaja jest bardzo skuteczną metodą polowania na dzikie zwierzęta, ponieważ połączenie obu rodzajów psów myśliwskich pozwala na lepsze wykrywanie i ściganie ofiary.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łaja w wyszukiwarce Google