Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łaja

łaja

inaczej złaja.

Łaja to termin powszechnie używany w łowiectwie, oznaczający grupę ogarów lub dzikarzy, czyli psów myśliwskich wykorzystywanych do polowania na zwierzynę. Ogary są wyszkolone do namierzania i gonią upolowaną zwierzynę, a także wyprowadzania jej na łowisko. Liczba ogarów w grupie określa rozmiar łajki – mała łaja składa się z kilku ogarów, a duża może liczyć nawet kilkunastu. Dzikarze natomiast to inny rodzaj psów myśliwskich, specjalizujących się w polowaniu na dzikie zwierzęta. Tak jak w przypadku ogarów, liczba dzikarzy w grupie decyduje o rozmiarze łajki – mała zawiera kilku dzikarzy, zaś duża nawet kilkudziesięciu.

Ponadto istnieje również pojęcie "mieszanego łapu", składającego się zarówno z ogarów, jak i dzikarzy. Takie mieszane łaje są szczególnie efektywne podczas polowań na dzikie zwierzęta, ponieważ połączenie obu rodzajów psów myśliwskich umożliwia lepsze wykrywanie i ściganie ofiary. Termin "łaja" jest szeroko stosowany w kontekście organizacji polowań oraz strategii myśliwskich, odnosząc się do różnych aspektów koordynowania pracy psów myśliwskich podczas polowań.

Warto zaznaczyć, że "łaja" może odnosić się zarówno do grupy ogarów lub dzikarzy, jak i do samej pracy tych psów podczas polowań. Obrazuje to szeroki zakres znaczeniowy terminu oraz jego kluczową rolę w kontekście hodowli i szkolenia psów myśliwskich oraz praktykowanie polowań. Termin "łaja" jest istotnym elementem tradycji łowieckiej oraz stałym punktem odniesienia w dyskusjach na temat technik polowania z wykorzystaniem psów myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łaja w wyszukiwarce Google