Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łapa

łapa

noga zwierzęcia zakończona pazurami. Mają je wszystkie koty, psy, łasicowate itd.

Łapa jest częścią ciała zwierzęcia, która służy do poruszania się, chwytania, dotykania i wykonywania innych czynności. Jest zakończona pazurami, które pełnią funkcje obronne oraz umożliwiają chwytanie ofiary lub przedmiotów. Łapy składają się z palców połączonych stawami i mięśniami, a każdy palec pełni określoną funkcję, taką jak chwytanie czy manipulowanie przedmiotami.

Pazury są charakterystycznym elementem łap, występują u większości ssaków, takich jak koty, psy, niedźwiedzie czy wilki. U niektórych gatunków ptaków także występują pazury na łapach, które są przystosowane do chwytania gałęzi lub zdobyczy.

Funkcje łap mogą się różnić w zależności od gatunku. U niektórych ssaków np. drapieżników łapy stanowią podstawowe narzędzie polowania i działają jako główna broń w starciach z innymi zwierzętami. Natomiast inne gatunki wykorzystują swoje łapy do zdobywania pożywienia, budowania schronienia czy prowadzenia życia społecznego.

Łapy spełniają istotną rolę w życiu zwierząt, umożliwiając im przystosowanie do środowiska oraz wykonywanie codziennych czynności niezbędnych do przeżycia i rozwoju osobniczego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łapa w wyszukiwarce Google