Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łasicowate

łasicowate, łasicowate (Mustdidae)

rodzina ssaków mięsożernych, aktywnych przeważnie w nocy. Pokarm ich stanowią głównie zwierzęta (ptaki, ssaki, bezkręgowce). W Polsce występuje 9 gatunków, w tym ze zwierząt łownych.: borsuk, kuna leśna i tchórz.

Łasicowate to rodzina ssaków mięsożernych, które są aktywne przeważnie w nocy. Ich pokarm stanowią głównie zwierzęta, takie jak ptaki, ssaki i bezkręgowce. Łasicowate mają długie ciała i krótkie kończyny, co ułatwia im poruszanie się po ziemi. Ich sierść jest gruba i czarna lub brązowa, a ich oczy są duże i błyszczące. Łasicowate mają również silne zmysły węchu i słuchu, które pomagają im w polowaniu na ofiary.

W Polsce występuje 9 gatunków łasicowatych, w tym trzy ze zwierząt łownych: borsuk, kuna leśna i tchórz. Borsuk jest największym gatunkiem łasicowatych w Polsce i ma długość ciała do 1 metra. Jego sierść jest czarna lub brązowa, a jego oczy są duże i błyszczące. Kuna leśna ma długość ciała do 40 cm i jest mniejsza od borsuka. Ma brązowo-szarą sierść z białymi plamami na grzbiecie. Tchórz ma długość ciała do 30 cm i jest najmniejszy spośród polskich gatunków łasicowatych. Ma brązowo-szarą sierść z białymi plamami na grzbiecie.

Wszystkie gatunki łasicowatych mają podobne cechy fizjologiczne i behawioralne oraz podobny sposób polowania na ofiary. Ssaki te są aktywne przede wszystkim w nocy, a ich dieta składa się głównie z ptaków, ssaków i bezkręgowców. Ssaki te są ważnymi elementami ekosystemu leśnego, ponieważ regulują populacje innych zwierząt poprzez polowanie na nie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łasicowate w wyszukiwarce Google