Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łoś

łoś, łoś (Alces alces L.)

największy gatunek z rodziny jeleniowatych żyjący w Polsce. Długość ciała 200-290 cm, dł. ogona 9,5-13 cm, wysokość barkowa byka 180-210 cm, łoszy 150-170 cm, ciężar byka 320-450 kg, łoszy 275-375 kg.- Wierzch ciała latem rudobrunatny, zimą szarobrunatny, głowa i grzywa prawie czarne, nogi (badyle) białe. Głowa długa z długimi uszami (łyżkami). Nad nozdrzami wyraźny garb. Sierść długa i gęsta. Poroże (rosochy) nosi tylko byk, u dorosłego osobnika ma kształt łopat lub badyli. Pierwsze poroże łosie wycierają w wieku około 15 miesięcy - ma ono wówczas kształt guzików lub szpiców; kolejne poroże to widłaki lub szóstaki. Łopata zaczyna kształtować się od trzeciego roku życia, w kolejnych latach zwiększając liczbę wyrostków (pasynków). Niektóre łosie nie wykształcają łopat i pozostają badylarzami. Kulminacja rozwoju poroża przypada około dwunastego roku życia. Łosie nasadzają poroże od wiosny do sierpnia, a zrzucają je od późnej jesieni do marca (im starsze osobniki tym wcześniej nasadzają i zrzucają poroże). Łoś najchętniej zamieszkuje bagna i podmokłe lasy. W Polsce dzięki hodowli został przywrócony naszym łowiskom i w okresie powojennym jego pogłowie wzrosło z kilku- do kilku tysięcy sztuk. Ruja (bukowisko) trwa od końca sierpnia do końca września. W tym czasie byki często staczają walki. Ciąża trwa 35-38 tygodni. Łosza w maju-czerwcu rodzi 1-2 łoszaków i karmi je mlekiem przez 3,5-4 miesięcy. Dwutygodniowe łoszaki spożywają już pokarm roślinny. Dojrzałość płciową uzyskują po 2 latach. Pokram łosia stanowią rośliny zielone, pędv drzew liściastych i iglastych, kora osiki, topoli, wierzby i inne. Łoś wyrządza poważne szkody w gospodarstwie leśnym, zwłaszcza w młodnikach. Jest zwierzęciem łownym. Trofeum stanowią rosochy.

Łoś jest największym gatunkiem z rodziny jeleniowatych występującym w Polsce. Jego długość ciała wynosi od 200 do 290 cm, a długość ogona od 9,5 do 13 cm. Wysokość barkowa byka to 180-210 cm, a łoszy 150-170 cm. Ciężar byka waha się od 320 do 450 kg, a łoszy od 275 do 375 kg. Wierzch ciała latem ma kolor rudobrunatny, zimą szarobrunatny, głowa i grzywa są prawie czarne, natomiast nogi (badyle) białe. Głowa jest długa z długimi uszami (łyżkami), a nad nozdrzami wyraźny garb. Sierść jest długa i gęsta. Poroże (rosochy) noszą tylko byki i mają kształt łopat lub badyli. Pierwsze poroże łosie wycierają w wieku około 15 miesięcy - ma ono wówczas kształt guzików lub szpiców; kolejne poroże to widłaki lub szóstaki. Łopata zaczyna kształtować się od trzeciego roku życia, a kulminacja rozwoju poroża przypada około dwunastego roku życia.

Łosie najchętniej zamieszkują bagna i podmokłe lasy. W Polsce dzięki hodowli został przywrócony naszym łowiskom i obecnie ich pogłowie wynosi kilka tysięcy sztuk. Ruja (bukowisko) trwa od końca sierpnia do końca września, a ciąża trwa 35-38 tygodni. Łosza rodzi 1-2 łoszaków i karmi je mlekiem przez 3,5-4 miesiące, po czym spożywają one już pokarm roślinny. Dojrzałość płciową uzyskują po 2 latach. Pokarmem łosia są rośliny zielone, pędy drzew liściastych i iglastych oraz kora osiki, topoli i wierzb. Zwierze to może powodować poważne szkody w gospodarstwie leśnym i jest zwierzecem łownym - trofeum stanowią rosochy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łoś w wyszukiwarce Google