Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łowca

łowca

staropolska nazwa myśliwego.

Łowca to staropolska nazwa myśliwego, czyli osoby zajmującej się polowaniem. W tradycyjnym znaczeniu pojęcie to odnosiło się do osoby, która specjalizowała się w polowaniu na zwierzęta leśne, takie jak jelenie, daniele czy dziki. Łowca posiadał specjalną wiedzę dotyczącą terenów łowieckich, zachowania zwierząt oraz technik polowania, co umożliwiało mu skuteczne pozyskiwanie zdobyczy.

Jednak obecnie termin "łowca" używany jest również w szerokim kontekście, nie tylko odnoszącym się do tradycyjnego polowania. Może on oznaczać osobę uprawiającą sportowe polowanie, a także być stosowany w bardziej symbolicznym sensie - na przykład jako określenie kogoś, kto zręcznie i z determinacją dąży do swojego celu.

Warto podkreślić, że rola łowcy w społeczeństwie tradycyjnie była ważna zarówno z punktu widzenia gospodarczego (zdobycie mięsa), jak i społecznego (utrzymanie równowagi ekosystemu). Dzięki umiejętnościom łowieckim oraz znajomości terenu mógł on przyczynić się do zapewnienia żywności dla wspólnoty oraz regulacji populacji zwierząt.

Termin "łowca" nosi ze sobą bogaty kontekst kulturowy i historyczny, nadal obecny w dzisiejszych czasach jednocześnie zachowując swoje korzenie historyczne łączące tradycję z nowoczesnością.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łowca w wyszukiwarce Google