Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łowiectwo ptaszę

łowiectwo ptaszę

staropolskie określenie łowienia ptaków w sieci, sidła, samołówki itp. Popularne wśród drobnej szlachty i chłopstwa, którym często specjalne przywileje dawały możność uprawiania tego typu łowiectwa.

Łowiectwo ptaszę to forma polowania, która wywodzi się z dawnych czasów. Było ono popularne wśród drobnej szlachty i chłopstwa, którym często przyznawano specjalne przywileje pozwalające im uprawiać tę formę łowiectwa. Łowiectwo ptaszę polegało na polowaniu na ptaki za pomocą sieci, sidła, samołówek i innych narzędzi.

Sieci były najczęściej używanym narzędziem do łowienia ptaków. Mogły one być ustawione w różnych miejscach, w zależności od tego, jakiego rodzaju ptaki chcieli łowcy polować. Sieci były również ustawiane wokół drzew i krzewów, aby złapać ptaki latające nisko nad ziemią. Sidła były również używane do łapania ptaków. Były one ustawiane na drzewach lub krzewach i skonstruowane tak, aby ptaki mogły wejść do środka, ale nie mogły się już wydostać.

Samołówki to inna forma narzędzi stosowanych do łowienia ptaków. Samołówki składały się z drewnianego koła obracanego przez końskie lub ludzkie mięśnie. Gdy koło się obracało, powodowało to hałas, który przyciągał ptaki. Ptaki te były potem zatrzymywane przez siatkę umieszczoną na końcu samołówki.

Staropolskie określenie łowienia ptaków w sieci, sidle i samołówkach jest nadal popularne w Polsce i jest czymś więcej niż tylko hobby dla miłośników przyrody. Jest to tradycyjna forma polowania, która jest ceniona i chroniona przez społeczeństwo oraz instytucje państwowe.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łowiectwo ptaszę w wyszukiwarce Google