Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łoże

łoże, łoże, osada

drewniana część myśliwskiej broni palnej (z wyjątkiem czółenka). Wykonane jest przeważnie z drewna orzechowego. Składa się z kolby i szyjki. Koniec kolby zabezpieczony jest stopką. Rozróżniamy dwa rodzaje łoża: angielskie i pistoletowe.

Łoże angielskie jest dłuższe i bardziej wytrzymałe od pistoletowego. Wykonane jest z drewna orzechowego lub bukowego. Kolba ma kształt litery „P”, a szyjka jest zakończona stopką. Łoże angielskie jest przeznaczone do strzelania z broni palnej o długim lufie, takich jak karabiny, strzelby czy muszkiety.

Łoże pistoletowe jest krótsze i mniej wytrzymałe od łoża angielskiego. Wykonane jest z drewna orzechowego lub bukowego. Kolba ma kształt litery „C”, a szyjka jest zakończona stopką. Łoże pistoletowe jest przeznaczone do strzelania z broni palnej o krótkim lufie, takich jak rewolwery czy pistolety.

Oba rodzaje łoża są ważnym elementem myśliwskiej broni palnej, ponieważ chronią ręce strzelca przed odrzutem i umożliwiają precyzyjne celowanie. Są one również wykorzystywane do ozdabiania broni palnej, ponieważ mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna i ozdobione różnymi motywami dekoracyjnymi.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łoże w wyszukiwarce Google