Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łoże

łoże, łoże, osada

drewniana część myśliwskiej broni palnej (z wyjątkiem czółenka). Wykonane jest przeważnie z drewna orzechowego. Składa się z kolby i szyjki. Koniec kolby zabezpieczony jest stopką. Rozróżniamy dwa rodzaje łoża: angielskie i pistoletowe.

Łoże - drewniana lub tworzywowa, najczęściej część górna broni palnej. Składa się z kolby, szyjki oraz łożyska. Kolba jest częścią łoża służącą do osadzenia broni w ramieniu strzelca i umożliwia absorpcję odrzutu oraz stabilne ułożenie broni podczas celowania. Szyjka to połączenie między łożem a komorą zamkową, na której oparta jest lufa. Łoże może być wykonane z różnych gatunków drewna, takich jak orzech czy buk, bądź też z tworzyw sztucznych, takich jak polimer czy włókno szklane.

Tradycyjnie wyróżnia się dwa główne rodzaje łoża: angielskie i pistoletowe. Łoże angielskie charakteryzuje się dłuższą i bardziej solidną konstrukcją od łoża pistoletowego. Kolba ma kształt litery "P", zaś szyjka jest zakończona stopką. Jest przeznaczone do broni długolufowej, takiej jak strzelby czy karabiny. Natomiast łoże pistoletowe cechuje się krótszą konstrukcją i mniejszą wytrzymałością niż łoże angielskie. Kolba ma kształt litery "C", a szyjka także jest zakończona stopką. Stosowane jest w broni krótkolufowej, na przykład w pistoletach czy rewolwerach.

Oba rodzaje łoża pełnią istotną rolę w broni palnej zarówno pod względem funkcjonalnym (absorpcja odrzutu, stabilizacja podczas celowania), jak i estetycznym (możliwość ozdobienia różnymi motywami dekoracyjnymi).

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łoże w wyszukiwarce Google