Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łuk

łuk

ręczna broń miotająca, jedna z najstarszych typów broni myśliwskiej. Składa się z drewnianego, rogowego lub metalowego łęczyska i cięciwy, służącej do wyrzucania strzał za pomocą nagromadzonej w niej siły.

Łuk to ręczna broń miotająca, używana od tysięcy lat do polowania i walki w różnych kulturach. Składa się z łęczyska oraz cięciwy, która służy do wyrzucania strzały za pomocą nagromadzonej siły. W starożytnym Egipcie i Mezopotamii oraz w starożytnej Grecji i Rzymie łuki były popularne w polowaniach oraz działaniach wojennych. W średniowieczu stały się jedną z głównych broni używanych przez rycerzy.

Współczesne łuki występują w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach wykonania, od małych, lekkich łuków myśliwskich po duże, ciężkie łuki strzelnicze. Mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego oraz wyposażone w różne rodzaje cięciwy. Dodatkowo mogą być wyposażone w stabilizatory, celowniki optyczne lub kompensatory.

Ze względu na swoją prostotę i niskie koszty produkcji, łuk jest jedną z najbardziej popularnych broni myśliwskich na całym świecie. Jest to również idealna broń dla początkujących myśliwych, ponieważ jest prosta w obsłudze i dostępna w przystępnych cenach.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łuk w wyszukiwarce Google