Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łuska

łuska

część naboju mieszcząca spłonkę, proch i pocisk (kulę lub śrut). Łuska w nabojach śrutowych jest na ogól tekturowa lub plastykowa, w kulowych mosiężna (zob. amunicja myśliwska).

Łuska jest niezbędnym elementem każdego naboju. Jest to metalowa lub tekturowa obudowa, w której znajduje się spłonka, proch i pocisk. Łuski do nabojów śrutowych są zazwyczaj tekturowe lub plastykowe, a do nabojów kulowych mosiężne. Donośność strzału śrutowego wynosi od 250 do 450 m, a skuteczność 40 m. Donośność strzału kulowego dla pocisków wystrzelonych z lufy gładkiej wynosi 1500 m, przy skuteczności 60 m, a dla pocisków wystrzelonych z lufy gwintowanej odpowiednio 4000 m i 200 m.

Nabój śrutowy składa się z łuski, spłonki, prochu i pocisku ze śrucin o jednakowej średnicy (od 2 mm do 4,75 mm). Pocisk może być dodatkowo umieszczony w tzw. koszyczku, który jednocześnie zastępuje przybitkę. Nabój kulowy do broni o lufach gładkich różni się od naboju śrutowego tylko pociskiem - jego kształt ustala producent. Nabój kulowy do broni o lufach gwintowanych składa się z metalowej (przeważnie mosiężnej) łuski, spłonki, prochu i pocisku. Każdy nabój na łusce ma podany kaliber i długość komory nabojowej, a przeznaczony do kulowej broni łamanej posiada dodatkowo symbol R.

Podsumowując, łuska jest metalową lub tekturową obudową każdego naboju myśliwskiego. Zawiera ona spłonkę, proch i pocisk oraz posiada określone parametry dotyczące donośności i skuteczności strzału. W zależności od rodzaju broni i producenta może ona również posiadać inne elementy takie jak przybitka czy koszyczek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łuska w wyszukiwarce Google