Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łyska

łyska, łyska (Fulica atra L.)

ptak z rodziny chruścieli czarno upierzony z białą łysiną na czole. Na palcach szerokie płaty skórne. Długość ciała 37-42 cm, rozpiętość skrzydeł 70-77 cm. W Polsce pospolita na terenie całego kraju. Zamieszkuje zbiorniki wodne bogate w roślinność przybrzeżną i wodną. Żywi się roślinami, nasionami oraz małżami, ślimakami i owadami. W kwietniu lub maju samica w gnieździe (założonym na wodzie wśród trzcin) znosi 6-9 jaj, które wysiadują oboje rodzice przez 21 -|- 24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Łyska przylatuje w marcu, odlatuje w październiku. Jest to ptak łowny, poluje się na niego przy okazji polowań na kaczki.

Łyska (Fulica atra) – ptak wodny z rodziny chruścieli charakteryzujący się czarnym upierzeniem i białą łysiną na czole. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 37 do 42 cm, a rozpiętość skrzydeł wynosi od 70 do 77 cm. Posiada szerokie płaty skórne na palcach. Łyska jest pospolitym gatunkiem występującym na terenie całej Polski i zamieszkuje zbiorniki wodne obfitujące w roślinność przybrzeżną i wodną. Jej dieta składa się głównie z roślin, nasion, małży, ślimaków i owadów.

W okresie lęgowym samica składa od 6 do 9 jaj, zakładając gniazdo na wodzie, najczęściej wśród trzcin. Oboje rodzice wysiadują jaja przez około 21-24 dni, a pisklęta są zagniazdownikami. Łyska przylatuje do Polski w marcu i odlatuje w październiku.

Choć łyska jest chroniona prawem polskim oraz prawnymi aktami międzynarodowymi, to jest także uznawana za gatunek łowny, co oznacza że można polować na nią podczas polowań na kaczki and Gruzy.

Łyska jest obiektem zainteresowania miłośników ptaków ze względu na swoje piękne upierzenie oraz charakterystyczną białą łysinę na czole. Wielu entuzjastów ornitologii ceni sobie możliwość obserwacji tego ptaka ze względu na jego atrakcyjny wygląd i zachowanie w naturalnym środowisku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łyska w wyszukiwarce Google