Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łyska

łyska, łyska (Fulica atra L.)

ptak z rodziny chruścieli czarno upierzony z białą łysiną na czole. Na palcach szerokie płaty skórne. Długość ciała 37-42 cm, rozpiętość skrzydeł 70-77 cm. W Polsce pospolita na terenie całego kraju. Zamieszkuje zbiorniki wodne bogate w roślinność przybrzeżną i wodną. Żywi się roślinami, nasionami oraz małżami, ślimakami i owadami. W kwietniu lub maju samica w gnieździe (założonym na wodzie wśród trzcin) znosi 6-9 jaj, które wysiadują oboje rodzice przez 21 -|- 24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Łyska przylatuje w marcu, odlatuje w październiku. Jest to ptak łowny, poluje się na niego przy okazji polowań na kaczki.

Łyska jest ptakiem z rodziny chruścieli, który charakteryzuje się czarnym upierzeniem i białą łysiną na czole. Ma szerokie płaty skórne na palcach, a długość ciała wynosi od 37 do 42 cm, a rozpiętość skrzydeł od 70 do 77 cm. Jest pospolitym ptakiem w Polsce, który zamieszkuje zbiorniki wodne bogate w roślinność przybrzeżną i wodną. Żywi się roślinami, nasionami oraz małżami, ślimakami i owadami.

Samica składa 6-9 jaj w gnieździe założonym na wodzie wśród trzcin, a oboje rodzice wysiadują je przez 21-24 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Łyska przylatuje do Polski w marcu i odlatuje w październiku. Jest to ptak łowny, poluje się na niego przy okazji polowań na kaczki.

Ponieważ jest to ptak pospolity, można go spotkać niemal na każdym terenie Polski. Jego piękne upierzenie i charakterystyczna biała łysina na czole sprawiają, że jest on bardzo atrakcyjnym okazem dla obserwatorów ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łyska w wyszukiwarce Google