Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łyżka

łyżka

ucho zwierzyny płowej, kozicy, muflona oraz żubra.

Łyżka to część ciała zwierzyny płowej, kozicy, muflona oraz żubra. Jest to rodzaj ucha, które wyróżnia się swoim charakterystycznym kształtem. Wyglądem przypomina małą łyżeczkę, dlatego też nosi taką nazwę. Łyżka jest bardzo ważnym elementem w łowiectwie, ponieważ pozwala myśliwym określić wiek zwierzyny. Im starsze zwierzę, tym większa jest jego łyżka.

Kształt i wielkość łyżki może się również różnić w zależności od gatunku zwierzyny. Na przykład u kozicy łyżka jest bardziej owalna i ma mniejszy rozmiar niż u muflona lub żubra. W przypadku tych dwóch ostatnich gatunków łyżka ma bardziej okrągły kształt i jest większa.

Myśliwi muszą być bardzo dokładni podczas oceny łyżki, aby dokładnie określić wiek zwierzyny. W przeszłości myśliwi uważali, że im większa łyżka, tym starsze zwierzę. Jednak obecnie wiadomo, że wielkość i kształt łyżki mogą się również różnić w zależności od warunków środowiskowych i innych czynników. Dlatego też myśliwi muszą być bardzo ostrożni podczas oceny wieku zwierzyny na podstawie jej ucha - czyli łyżki.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łyżka w wyszukiwarce Google