Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: łzawica

łzawica

dołek łzowy występujący w przednim kącie oka jelenia i daniela. W okresie rui z łzawicy wydziela się oleista ciecz zwana bezoarem.

Łzawica to dołek występujący w przednim kącie oka jelenia i daniela. Jest to bardzo charakterystyczny element anatomiczny tych zwierząt, który można łatwo zauważyć. Łzawica jest wypełniona tłuszczem, który ma za zadanie chronić oko przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak piasek, pył i inne drobiny.

W okresie rui łzawica wydziela oleistą ciecz zwaną bezoarem. Bezoar jest produkowany przez gruczoły łojowe i ma na celu pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w oku. Ma również działanie antyseptyczne, co oznacza, że ​​chroni oko przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi.

Bezoar jest również używany przez myśliwych do monitorowania stanu zdrowia zwierząt. Jeśli bezoar jest mętny lub ma nieprzyjemny zapach, może to oznaczać, że zwierzę cierpi na infekcję lub inne problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby myśliwi regularnie sprawdzali stan łzawicy swoich ofiar.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj łzawica w wyszukiwarce Google