Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ósmak

ósmak

jeleń byk noszący wieniec o czterech odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

Ósmak to jeden z najbardziej pożądanych trofeów łowieckich. Jest to jeleń byk, który ma wieniec o czterech odnogach na każdej tyce lub na jednej z tyk. Wieniec ten może mieć różne rozmiary i kształty, ale musi mieć co najmniej cztery odnogi.

Występowanie ósmaków jest rzadkie i trudne do zdobycia, dlatego stanowią one obiekt pożądania dla łowców myśliwych. W Europie, gdzie żyje duża populacja jeleni, ósmaki są zazwyczaj znajdywane w lasach. Szczególnie obfity okres polowań na ósmaki przypada od września do listopada, kiedy jelenie byki są w pełni rozwinięte i posiadają największy wieniec.

Aby zdobyć ósmaka, łowcy muszą przejść przez kilka etapów. Po pierwsze muszą zlokalizować miejsce, w którym można spotkać jeleń byka. Następnie konieczne jest długotrwałe obserwowanie jelenia byka, aby upewnić się, że posiada on regularny lub nieregularny wieniec o czterech odnogach. Dopiero po spełnieniu tych warunków łowcy mogą podjąć próbę polowania na ósmaka.

Jednak polowanie na tak rzadkie trofeum może być bardzo trudne i czasochłonne, wymagając dużego nakładu cierpliwości i skupienia ze strony myśliwych.

Z tego powodu ósmaki są bardzo cenione zarówno ze względu na swoją rzadkość, jak i na wyjątkową atrakcyjność samego trofeum.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ósmak w wyszukiwarce Google