Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ślepia

ślepia

oczy czworonożnych drapieżników.

Ślepia to oczy czworonożnych drapieżników, które są szczególnie ważne dla ich przetrwania. Ślepia są zazwyczaj umieszczone na bokach głowy, co pozwala im na szeroki zakres widzenia. Mają one również zdolność do widzenia w ciemności, co jest bardzo przydatne dla drapieżników, którzy polują w nocy. Ślepia mają również zdolność do wykrywania ruchu, co pozwala im na wykrywanie ofiar i unikanie potencjalnych niebezpieczeństw.

Kształt ślepi jest również ważny dla ich funkcji. Większość czworonożnych ma okrągłe ślepia, które są ustawione blisko siebie, aby umożliwić im lepsze widzenie w trzech wymiarach. Niektóre gatunki mają jednak inny kształt ślepi, takich jak owce i lisy, które mają eliptyczne ślepia ustawione bardziej oddalenie od siebie. Ten kształt pozwala im lepiej widzieć w dal i wykrywać potencjalne ofiary lub niebezpieczeństwa z większej odległości.

Oprócz tego, ślepia czworonożnych drapieżników mają ruchome powieki i mogą się przesuwać w różnych kierunkach. To pozwala im na lepsze skupienie się na obrazach i pomaga im wykrywać drobne ruchy ofiar lub potencjalnych niebezpieczeństw. Ponadto, większość czworonożnych ma tak zwaną „soczewkową akomodację”, co oznacza, że ich oczy mogą automatycznie dostosować się do zmieniających się warunków oświetleniowych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ślepia w wyszukiwarce Google