Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: świstun

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. Długość ciała do 50 cm, rozpiętość skrzydeł do 85 cm. W upierzeniu godowym kaczor ma głowę i szyję brązową, pierś różowobrunatną, spód biały, lusterko zielone. Od maja do czerwca kaczka składa 7-10 jaj, które wysiaduje przez 22-23 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, a zdolność lotu uzyskują po 6 tygodniach. Świstun przylatuje w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje wrzesień-listopad.

Świstun żywi się głównie owadami, larwami i małymi rybami. W wodzie poluje na ryby, wykorzystując swoje długie szpony do chwytania ofiary. Na lądzie żeruje na ziemi, szukając owadów i innych małych zwierząt.

Świstun jest ptakiem o bardzo charakterystycznym wyglądzie i zachowaniu. Jego głównym oznakom rozpoznawczym jest charakterystyczny świst, który można usłyszeć podczas lotu. Jest to ptak o dużej aktywności, który lubi polować na ryby i owady. Jest to także ptak o bardzo długim okresie lęgowym, trwającym od maja do czerwca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj świstun w wyszukiwarce Google