Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: świstun

świstun, świstun (Anas penelope L.)

ptak łowny z rzędu blaszkodziobych należący do kaczek pływających (właściwych). W Polsce nielicznie lęgowy, częstszy na przelotach. W czasie lotu wydaje charakterystyczny świst. Długość ciała do 50 cm, rozpiętość skrzydeł do 85 cm. W upierzeniu godowym kaczor ma głowę i szyję brązową, pierś różowobrunatną, spód biały, lusterko zielone. Od maja do czerwca kaczka składa 7-10 jaj, które wysiaduje przez 22-23 dni. Pisklęta są zagniazdownikami, a zdolność lotu uzyskują po 6 tygodniach. Świstun przylatuje w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje wrzesień-listopad.

Świstun to ptak łowny z rzędu blaszkodziobych, należący do kaczek pływających. W Polsce jest gatunkiem nielicznym jako lęgowym, jednak częściej można go zaobserwować podczas przelotów. Charakterystycznym elementem świstuna podczas lotu jest wydawany przez niego świst. Samiec świstuna charakteryzuje się brązową głową i szyją, różowobrunatną piersią, białym spodem ciała i zielonym lusterkiem. W okresie od maja do czerwca kaczka składa 7-10 jaj, a ich wysiadywanie trwa od 22 do 23 dni. Pisklęta stają się zdolne do lotu po 6 tygodniach. Ptak ten przylatuje w okresie marzec-kwiecień, a odlatuje wrzesień-listopad.

Świstun żywi się głównie owadami, larwami oraz małymi rybami. Na wodzie poluje na ryby, wykorzystując swoje długie szpony do chwytania ofiary, natomiast na lądzie żeruje na ziemi poszukując owadów oraz innych małych zwierząt. Jego charakterystycznym elementem rozpoznawczym jest emitowany podczas lotu świst. To ptak o dużej aktywności, preferujący polowanie na ryby i owady. Ponadto charakteryzuje go długi okres lęgowy trwający od maja do czerwca.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj świstun w wyszukiwarce Google