Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: żer

żer

naturalny pokarm zdobywany przez zwierzynę w łowisku.

Żer to naturalny pokarm, który zwierzęta zdobywają na swoim łownym terytorium. Może to być roślinność, owoce, orzechy, zioła oraz inne roślinne pokarmy. W przypadku drapieżników żerem mogą być małe ssaki, ptaki, gady czy owady. Jest to więc ogółem wszystko to, co stanowi pokarm dla zwierząt na wolności i w ich naturalnym środowisku.

Dla myśliwych termin „żer” odnosi się także do miejsc, w których zwierzęta żyjące na danym terytorium szukają pożywienia. Myśliwi starają się poznać nawyki pokarmowe różnych gatunków zwierzyny, aby móc efektywnie planować polowania. Wiedza ta pozwala określić najlepsze miejsca na kładzenie przynęt czy wybór dogodnych stanowisk obserwacyjnych.

Termin "żer" jest kluczowy dla myśliwych również ze względu na to, że zapewnia informacje o aktywności zwierzyny w danym rejonie i może pomóc w określeniu migracji czy przemieszczania się poszczególnych gatunków. Z tego powodu badanie i analiza żeru jest nieodłącznym elementem pracy myśliwych oraz łowczych zajmujących się monitorowaniem populacji dzikiej zwierzyny.

W skrócie, żer odnosi się do naturalnego pokarmu zdobycznego przez zwierzęta na swoim terytorium oraz do miejsc, gdzie te zwierzęta poszukują pożywienia. Dla myśliwych jest to istotne pojęcie zarówno podczas planowania polowań, jak i monitorowania populacji dzikiej zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj żer w wyszukiwarce Google