Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: żmijka

żmijka

lis o czarnym włosiu na podbrzuszu.

Żmijka to polska nazwa popularna dla lisów (Vulpes vulpes). To drapieżny ssak z rodziny psowatych, występujący na terenie całej Polski. Lisy charakteryzują się czerwonawym lub szarawym futrem oraz charakterystycznym białym końcem ogona. Choć opisane jest o czarnym włosie na podbrzuszu, w rzeczywistości lisy mają biały lub kremowy brzuch oraz piersi. Dorosłe osobniki mierzą zazwyczaj od 50 do 90 centymetrów długości ciała, a ich ogon osiąga zazwyczaj długość około 40 centymetrów.

Lisy są zwierzętami bardzo przystosowanymi do różnorodnych środowisk, występują zarówno na terenach leśnych, jak i otwartych przestrzeniach wiejskich czy miejskich. Są zdolne do przetrwania w różnorodnych warunkach klimatycznych. Ze względu na swoje umiejętności adaptacyjne i elastyczność w wyborze środowiska życia, lis jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych drapieżników na świecie.

Lisy są wszystkożerne; ich dieta obejmuje mięso, owady, owoce i rośliny. Mają również zdolność polowania na gryzonie i ptaki. W okresie godowym lisy tworzą pary, choć zmieniają je co roku. Samica rodzi potomstwo raz w roku, a liczba szczeniąt wynosi zazwyczaj od 4 do 6. W dzisiejszych czasach lisek nie jest uznawany za gatunek zagrożony wyginięciem ani podlegający ochronie prawnej, ale nadal istnieją zagrożenia dla jego populacji wynikające m.in. z utraty siedlisk czy urbanizacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj żmijka w wyszukiwarce Google