Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: żmurek

żmurek

lis o kasztanowym futrze.

Żmurek to polska nazwa dla lisów o kasztanowym futrze. Lis zwyczajny (Vulpes vulpes) zwykle występuje w różnych kolorach futra, ale wśród tych kolorów kasztanowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych. Futro żmurka jest zazwyczaj rude, z mieszanką brązowych, czerwonych i złotych tonów, co nadaje mu charakterystyczny wygląd. Lisy mają zdolność do adaptacji do różnych środowisk, co sprawia, że spotykane są zarówno na terenach leśnych, jak i na terenach otwartych.

Lisy o kasztanowym futrze są doskonale przystosowane do polowania zarówno w dzień, jak i w nocy. Ich umaszczenie pomaga im doskonale się kamuflować w otoczeniu naturalnym, przez co są skutecznymi drapieżnikami. Futro takiego lisa jest gęste i puszyste, co stanowi ochronę przed chłodem i innymi warunkami atmosferycznymi.

W kontekście łowieckim termin "żmurek" odnosi się do lisów o specyficznym umaszczeniu, które są szczególnie cenione ze względu na swoje piękno i rzadkość. Żmurek jest więc często pożądanym trofeum dla myśliwych oraz przedmiotem zainteresowania miłośników przyrody z powodu swojego atrakcyjnego wyglądu i unikatowości.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj żmurek w wyszukiwarce Google