Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dłoń

dłoń

inaczej łopata.

Dłoń, inaczej nazywana łopatą, to charakterystyczny element poroża samca łosia lub daniela. Poroże tych zwierząt składa się z kilku części, a dłoń jest jednym z najbardziej widocznych i wyróżniających się elementów. Ma kształt przypominający łopatę i składa się z dwóch połówek połączonych ze sobą na środku. Każda połowa składa się z kilku rogów ułożonych w rzędach, przy czym posiadają one długie, zaokrąglone końce.

Dłoń stanowi istotny element poroża samca łosia lub daniela, będąc jednocześnie oznaką statusu społecznego i dojrzałości seksualnej. Samce tych gatunków noszą dłonie jako wyraz pragnienia bycia bardziej atrakcyjnymi dla samic oraz okazywania dominacji w walce o partnerkę i miejsce w stadzie. Imponujące poroże symbolizuje ich siłę i potencjał reprodukcyjny.

Poroże z dłońmi jest również przedmiotem podziwu ze strony myśliwych i obserwatorów przyrody, przez co odgrywa istotną rolę w kulturze łowieckiej. Dzięki swojej imponującej budowie i roli w życiu dzikich zwierząt stanowi ważny element folkloru i legend polujących ludów od wieków. Dłoń jest więc nie tylko istotnym narządem u zwierząt łownych, ale także odgrywa znaczącą rolę w kontekście historycznym i kulturowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dłoń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

dziczyzna

jadalne mięso zwierzyny.

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

derkanie

głos wydawany przez derkacza.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

doprowadzać

o psie myśliwskim: doprowadzać myśliwego do zwierzyny lub do postrzałka.

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.