Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dłoń

dłoń

inaczej łopata.

Dłoń, inaczej nazywana łopatą, to charakterystyczny element poroża samca łosia lub daniela. Poroże tych zwierząt składa się z kilku części, a dłoń jest jednym z najbardziej widocznych i wyróżniających się elementów. Ma kształt przypominający łopatę i składa się z dwóch połówek połączonych ze sobą na środku. Każda połowa składa się z kilku rogów ułożonych w rzędach, przy czym posiadają one długie, zaokrąglone końce.

Dłoń stanowi istotny element poroża samca łosia lub daniela, będąc jednocześnie oznaką statusu społecznego i dojrzałości seksualnej. Samce tych gatunków noszą dłonie jako wyraz pragnienia bycia bardziej atrakcyjnymi dla samic oraz okazywania dominacji w walce o partnerkę i miejsce w stadzie. Imponujące poroże symbolizuje ich siłę i potencjał reprodukcyjny.

Poroże z dłońmi jest również przedmiotem podziwu ze strony myśliwych i obserwatorów przyrody, przez co odgrywa istotną rolę w kulturze łowieckiej. Dzięki swojej imponującej budowie i roli w życiu dzikich zwierząt stanowi ważny element folkloru i legend polujących ludów od wieków. Dłoń jest więc nie tylko istotnym narządem u zwierząt łownych, ale także odgrywa znaczącą rolę w kontekście historycznym i kulturowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dłoń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

Diana

rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i (...)

drapieżnik duży

w Polsce niedźwiedź, ryś, wilk. Obecnie wszystkie gatunki pod ochroną.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dobijanie
(...)

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)