Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dłoń

dłoń

inaczej łopata.

Dłoń, inaczej nazywana łopatą, to charakterystyczny element poroża samca łosia lub daniela. Poroże tych zwierząt składa się z kilku części, a dłoń jest jednym z najbardziej widocznych i wyróżniających się elementów. Ma kształt przypominający łopatę i składa się z dwóch połówek połączonych ze sobą na środku. Każda połowa składa się z kilku rogów ułożonych w rzędach, przy czym posiadają one długie, zaokrąglone końce.

Dłoń stanowi istotny element poroża samca łosia lub daniela, będąc jednocześnie oznaką statusu społecznego i dojrzałości seksualnej. Samce tych gatunków noszą dłonie jako wyraz pragnienia bycia bardziej atrakcyjnymi dla samic oraz okazywania dominacji w walce o partnerkę i miejsce w stadzie. Imponujące poroże symbolizuje ich siłę i potencjał reprodukcyjny.

Poroże z dłońmi jest również przedmiotem podziwu ze strony myśliwych i obserwatorów przyrody, przez co odgrywa istotną rolę w kulturze łowieckiej. Dzięki swojej imponującej budowie i roli w życiu dzikich zwierząt stanowi ważny element folkloru i legend polujących ludów od wieków. Dłoń jest więc nie tylko istotnym narządem u zwierząt łownych, ale także odgrywa znaczącą rolę w kontekście historycznym i kulturowym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dłoń w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem

dwururka

zob. dubeltówka.

dziwok

ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.

drapieżnik

zwierzę żywiące się mięsem zabijanych przez siebie innych zwierząt.