Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drzemlik

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.

Drzemlik to ptak drapieżny z rodziny sokołowatych (Falconidae), występujący głównie w Azji i Afryce. Jest to jeden z najmniejszych przedstawicieli sokołów, charakteryzujący się szybkim lotem i zwinnymi manewrami w trakcie polowania. Jego upierzenie jest zazwyczaj utrzymane w odcieniach brązowo-szarych, co pomaga mu doskonale maskować się w otoczeniu podczas polowań.

Ptaki drzemliki są czasami używane w sokolnictwie, czyli sztuce łapania dzikich ptaków przy użyciu sokolich lub innych ptasich drapieżników. Ze względu na swoją prędkość i zwrotność, drzemliki były cenione przez sokolników jako skuteczni myśliwi pomocniczy podczas polowań. Dzięki umiejętnościom w locie i agresywnemu zachowaniu wobec innych ptaków, drzemliki potrafiły wspomagać główne sokoły podczas pościgów za ptakami łownymi.

W sokolnictwie wykorzystywano głównie osobniki młode, które były specjalnie trenowane do współpracy z ludźmi. Drzemlik był traktowany jako cenny partner dla sokolnika, a trening obejmował naukę polowań oraz nawiązywanie więzi pomiędzy ptakiem a człowiekiem. Współpraca między drzemlikiem a sokolnikiem wymagała od obu stron subtelnej harmonii i zaufania, co sprawiało, że ta forma łowienia zwierzyny była niezwykle efektywna i widowiskowa.

Udział drzemlika w sokolnictwie był kulturowo ważny dla wielu społeczności, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i terenach Azji Centralnej, gdzie tradycje sokolnictwa mają długą historię. Dla wielu osób kontakt z tymi ptakami symbolizował nie tylko leczenie zdobywania mięsa przez polowanie, ale także więź człowieka z dziką przyrodą oraz sztukę oraz tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drzemlik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

drgubica

dawniej używana sieć myśliwska.

dwustronnie koronny

jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są (...)

drapieżnik duży

w Polsce niedźwiedź, ryś, wilk. Obecnie wszystkie gatunki pod ochroną.

drozd paszkot

inaczej paszkot.

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.