Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dziwer

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.

Dziwer to rodzaj wzoru na stali damasceńskiej, który charakteryzuje się falistymi liniami. Stal damasceńska jest wytwarzana poprzez łączenie dwóch lub więcej rodzajów stali, które są następnie wyginane i układane w określony sposób. Dzięki temu powstaje charakterystyczny wzór, który jest zazwyczaj bardzo trwały i odporny na uszkodzenia.

Dziwer jest często używany do produkcji broni myśliwskiej, takiej jak szable, miecze lub noże. Jest to spowodowane tym, że stal damasceńska jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Ponadto dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi dziwer może być używany do ozdabiania broni myśliwskiej.

Dzięki swojej trwałości i odporności na uszkodzenia dziwer jest również często używany do produkcji narzędzi myśliwskich, takich jak noże lub siekiery. Jest to spowodowane tym, że stal damasceńska jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Ponadto dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi dziwer może być używany do ozdabiania narzędzi myśliwskich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dziwer w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dropiaty

o psie: cętkowany.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i (...)

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.

dziwerówka

strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

derkanie

głos wydawany przez derkacza.