Definicja hasła: drozd paszkot
- drozd paszkot
inaczej paszkot.
Drozd paszkot (Turdus pilaris)- gatunek ptaka z rodziny drozdowatych. Jest to największy gatunek z rodziny drozdów charakteryzujący się szarobrunatnym upierzeniem na grzbiecie i rdzawo-żółtawo-białym na brzuchu, z czarnymi plamkami. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 26 cm, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 47 cm. Ptak ten gnieździ się w całej Polsce, szczególnie w rozległych wysokopiennych lasach. Odżywia się głównie owadami, ślimakami oraz jagodami.
Samica drozda paszkota składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez około 14 dni, co pozwala na dwa lęgi w ciągu roku. Pisklęta, które są gniazdownikami, opuszczają gniazdo po około 20 dniach od wylęgnięcia. Mimo swojej wielkości i charakterystycznego wyglądu, drozd paszkot nie jest ptakiem o znaczeniu gospodarczym oraz jest klasyfikowany jako ptak łowny bez znaczenia gospodarczego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drozd paszkot w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)
ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)
- dymorfizm sezonowy
zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.
- drozd kwiczoł
inaczej kwiczoł.
- derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)
ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i (...)
- drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)
ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.
- dostać
1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.
- dławienie
duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.
- Diana
rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.
- dziczeć
o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.
- dojechać
dojść zwierza konno.