Definicja hasła: drozd paszkot
- drozd paszkot
inaczej paszkot.
Drozd paszkot (Turdus pilaris)- gatunek ptaka z rodziny drozdowatych. Jest to największy gatunek z rodziny drozdów charakteryzujący się szarobrunatnym upierzeniem na grzbiecie i rdzawo-żółtawo-białym na brzuchu, z czarnymi plamkami. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 26 cm, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 47 cm. Ptak ten gnieździ się w całej Polsce, szczególnie w rozległych wysokopiennych lasach. Odżywia się głównie owadami, ślimakami oraz jagodami.
Samica drozda paszkota składa 3-5 jaj, które wysiaduje przez około 14 dni, co pozwala na dwa lęgi w ciągu roku. Pisklęta, które są gniazdownikami, opuszczają gniazdo po około 20 dniach od wylęgnięcia. Mimo swojej wielkości i charakterystycznego wyglądu, drozd paszkot nie jest ptakiem o znaczeniu gospodarczym oraz jest klasyfikowany jako ptak łowny bez znaczenia gospodarczego.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drozd paszkot w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- dymorfizm płciowy
zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.
- dosiad
moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.
- Darne
francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)
- dostać
1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.
- drozd paszkot
inaczej paszkot.
- dopasowanie broni
dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.
- dławienie
duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.
- deptanie
u ptaków akt płciowy.
- dymorfizm sezonowy
zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.