Definicja hasła: dzik
- dzik, dzik (Sus scrofa L.)
ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i pory roku. Młode, tzw. pasiaki, są jasnobrązowe w ciemniejsze pasy (tracą je po roku), dorosłe w lecie są jaśniejsze, W zimie ciemniejsze aż do czarnych. Sierść dzika składa się z włosów ościstych (szczecin) i wełnistych (w lecie nielicznych, natomiast w zimie tworzących grubą warstwę ochronną). W okolicach kłębu szczecina jest znacznie dłuższa i tworzy chyb (stawiany w momentach podniecenia).
Kły dzika (dużo większe u odyńca niż u lochy) stanowią oręż (z odyńca trofeum), który wykorzystują podczas walki. Kły górne (fajki) są w przekroju owalne i tępo zakończone, natomiast kły dolne (szable) mają przekrój graniasty i są bardzo ostre. Dzik zamieszkuje lasy i występuje na terenie, całej Polski. Jest to zwierzę wszystkożerne (zjadają kłącza, żołędzie, bukiew, owoce, jagody, owady, żaby, gady, jaja oraz padlinę). Huczka przypada na okres od listopada do stycznia. Ciąża trwa 112-120 dni. Locha rodzi w marcu 1-12 warchlaków. Dojrzałość płciową osiągają lochy w drugim, a odyńce w trzecim roku życia. Dzik prowadzi głównie nocny tryb życia. Odgrywają dużą rolę biocenotyczną w lesie, przyspieszając przez buchtowanie rozkład ściółki. Jest to zwierzę łowne, posiadające bardzo duże znaczenie gospodarcze.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dzik w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- drążek
kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.
- dzik, dzik (Sus scrofa L.)
ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)
- drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)
ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.
- damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer
rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)
- dotrzymać
1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i (...)
- daszkowa roża
zob. róża daszkowa.
- dojechać
dojść zwierza konno.
- dźwięk główny
inaczej korkowanie.
- dwulufka
zob. dubeltówka.
- daj
1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.