Definicja hasła: dokłuć
- dokłuć
dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).
Dokłuć – termin z dziedziny łowiectwa oznaczający dobiecie zwierzęcia kordelasem postrzałka. Kordelas to długi i cienki metalowy pręt lub drut, który jest wbijany w zwierzynę, by ją unieruchomić i odciążyć jej cierpienia. Dokłucie było dawniej stosowaną praktyką myśliwską, jednak w Polsce obecnie jest to sposób zabroniony ze względów etycznych i humanitarnych. Miało to na celu skrócenie czasu uśmiercania zwierzęcia oraz zmniejszenie jego cierpień.
Dokłucie jest tematem dyskusji w kontekście etyki łowieckiej, ponieważ zniesienie tej praktyki wiąże się z podniesieniem standardów w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt podczas polowań. Współczesne metody odstrzału zwierzyny starają się zapewnić jak najbardziej bezbolesną i natychmiastową śmierć dla zwierząt łownych, dlatego dokłucie jest obecnie zakazane prawnie.
Zakaz dokłuć zmusza myśliwych do poszukiwania innych sposobów odstrzału, które będą bardziej humanitarne i efektywne. Dzięki temu rozwijają się nowe technologie i narzędzia służące do humanitarnego odstrzału, które spełniają wymagania zarówno prawa, jak i etyki wobec zwierząt. Pomimo że dokłucie zostało zakazane, nadal pozostaje to zagadnienie ważne w dyskusjach o kulturze łowieckiej i jej ewolucji.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dokłuć w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- drozd kwiczoł
inaczej kwiczoł.
- dzikarz
pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.
- Diana
rzymska bogini łowów utożsamiana z grecką Artemidą.
- dosiedzieć
o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.
- drozd paszkot
inaczej paszkot.
- dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)
kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.
- dzik, dzik (Sus scrofa L.)
ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)
- dojść postrzałka
odszukać ranną, postrzeloną zwierzynę.
- dojechać
dojść zwierza konno.
- dziwerówka
strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.