Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dokłuć

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

Dokłuć – termin z dziedziny łowiectwa oznaczający dobiecie zwierzęcia kordelasem postrzałka. Kordelas to długi i cienki metalowy pręt lub drut, który jest wbijany w zwierzynę, by ją unieruchomić i odciążyć jej cierpienia. Dokłucie było dawniej stosowaną praktyką myśliwską, jednak w Polsce obecnie jest to sposób zabroniony ze względów etycznych i humanitarnych. Miało to na celu skrócenie czasu uśmiercania zwierzęcia oraz zmniejszenie jego cierpień.

Dokłucie jest tematem dyskusji w kontekście etyki łowieckiej, ponieważ zniesienie tej praktyki wiąże się z podniesieniem standardów w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt podczas polowań. Współczesne metody odstrzału zwierzyny starają się zapewnić jak najbardziej bezbolesną i natychmiastową śmierć dla zwierząt łownych, dlatego dokłucie jest obecnie zakazane prawnie.

Zakaz dokłuć zmusza myśliwych do poszukiwania innych sposobów odstrzału, które będą bardziej humanitarne i efektywne. Dzięki temu rozwijają się nowe technologie i narzędzia służące do humanitarnego odstrzału, które spełniają wymagania zarówno prawa, jak i etyki wobec zwierząt. Pomimo że dokłucie zostało zakazane, nadal pozostaje to zagadnienie ważne w dyskusjach o kulturze łowieckiej i jej ewolucji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dokłuć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwunastak

jeleń byk noszący wieniec o sześciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

dwustronnie koronny

jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.

dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik

menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)