Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dokłuć

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

Dokłuć – termin z dziedziny łowiectwa oznaczający dobiecie zwierzęcia kordelasem postrzałka. Kordelas to długi i cienki metalowy pręt lub drut, który jest wbijany w zwierzynę, by ją unieruchomić i odciążyć jej cierpienia. Dokłucie było dawniej stosowaną praktyką myśliwską, jednak w Polsce obecnie jest to sposób zabroniony ze względów etycznych i humanitarnych. Miało to na celu skrócenie czasu uśmiercania zwierzęcia oraz zmniejszenie jego cierpień.

Dokłucie jest tematem dyskusji w kontekście etyki łowieckiej, ponieważ zniesienie tej praktyki wiąże się z podniesieniem standardów w zakresie humanitarnego traktowania zwierząt podczas polowań. Współczesne metody odstrzału zwierzyny starają się zapewnić jak najbardziej bezbolesną i natychmiastową śmierć dla zwierząt łownych, dlatego dokłucie jest obecnie zakazane prawnie.

Zakaz dokłuć zmusza myśliwych do poszukiwania innych sposobów odstrzału, które będą bardziej humanitarne i efektywne. Dzięki temu rozwijają się nowe technologie i narzędzia służące do humanitarnego odstrzału, które spełniają wymagania zarówno prawa, jak i etyki wobec zwierząt. Pomimo że dokłucie zostało zakazane, nadal pozostaje to zagadnienie ważne w dyskusjach o kulturze łowieckiej i jej ewolucji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dokłuć w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwustronnie koronny

jeleń byk noszący wieniec, którego obie tyki zakończone są koronami.

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.

dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)

kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.

dwunastka

śrutowa broń myśliwska kalibru 12mm.

derkanie

głos wydawany przez derkacza.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.