Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: do puli

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na zwierzynę drobną i ptactwo.

Polowanie do puli, zwane również polowaniem zbiorowym, jest formą polowania, podczas którego wszyscy uczestnicy otrzymują równą ilość upolowanej zwierzyny, niezależnie od indywidualnych wyników polowania. Typowo dotyczy to polowania na zwierzynę drobną oraz ptactwo. Polowanie do puli może być organizowane w celu zarówno regulacji populacji dzikich zwierząt, jak i wspólnej rekreacji myśliwskiej.

W trakcie polowania do puli grupa myśliwych zakłada wspólne cele polowań i dążą do osiągnięcia równomiernego podziału zdobyczy między wszystkich uczestników. Konieczna jest zazwyczaj staranna koordynacja działań grupy myśliwych oraz odpowiednie szkolenie psów myśliwskich w celu skuteczniejszego odłowu zwierząt.

Polowanie do puli ma swoje korzenie w tradycji łowieckiej i stanowi nie tylko formę pozyskiwania mięsa dla społeczności, ale także sposób na integrację grupy myśliwych i pogłębianie więzi między nimi. Z kolei dla ochrony środowiska naturalnego istotne jest monitorowanie i kontrola populacji zwierząt przez regularne polowania do puli, co przyczynia się do zachowania równowagi ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj do puli w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dołowanie

umieszczanie strzałów poniżej miejsca celowania

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

drążek

kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.