Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drapieżnik duży

drapieżnik duży

w Polsce niedźwiedź, ryś, wilk. Obecnie wszystkie gatunki pod ochroną.

Drapieżnik duży to termin odnoszący się do gatunków zwierząt należących do wyższego rzędu ssaków drapieżnych, charakteryzujących się dużymi rozmiarami i zazwyczaj będącymi na szczycie łańcucha pokarmowego w swoich ekosystemach. W Polsce do tej grupy zaliczają się niedźwiedź brunatny, ryś i wilk szary. Niedźwiedzie, rysie i wilki są gatunkami objętymi ochroną prawną zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. Ich status ochronny wynika z faktu, że były one przez wiele lat obiektem intensywnej polowań i polowań ze względów zarówno użytecznościowych, jak i ze strachu przed tymi zwierzętami.

Niedźwiedzie brunatne (Ursus arctos) są największymi drapieżnikami zamieszkującymi terytorium Polski. W ciągu ostatnich dziesięcioleci ich populacja stopniowo się zwiększyła, choć nadal jest stosunkowo niewielka. Ryś jest mniejszym od niedźwiedzia drapieżnikiem, charakterystycznym głównie dla obszarów leśnych w Polsce. Z kolei wilk szary (Canis lupus) powrócił do polskich lasów po ponad stuletniej nieobecności.

Ochrona tych gatunków ma na celu zachowanie różnorodności biologicznej oraz równowagi ekologicznej w polskich ekosystemach naturalnych. Ponadto, naturalne środowisko życia dużych drapieżników stanowi obszary chronione m.in. parki narodowe i rezerwaty przyrody, co dodatkowo wpływa na konieczność ochrony tych gatunków oraz ich siedlisk.

Należy pamiętać, że stosowanie się do uregulowań dotyczących ochrony wielkich drapieżników przyczynia się do zachowania natury w stanie niezmienionym oraz chroni dziką faunę przed zagrożeniami spowodowanymi działalnością człowieka.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drapieżnik duży w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

deptanie

u ptaków akt płciowy.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dziedziczność

jedna z podstawowych właściwości wszystkich organizmów, polegająca na zdolności przekazywania potomstwu wszelkiego typu cech.

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i (...)

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

degeneracja

tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.