Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: daszkowa roża

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

Róża daszkowa, zwana także daszkową różą, to specjalnie skonstruowane stanowisko myśliwskie używane do polowań na ptaki. Konstrukcja ta jest zazwyczaj umieszczona na drzewie lub innym wysokim obiekcie i składa się z platformy o kształcie spadzistym. Róża daszkowa jest wykorzystywana zarówno do polowań, jak i obserwacji ptaków oraz innych zwierząt.

Składająca się z kilku elementów róża daszkowa posiada główny poziomy element, umieszczony na szczycie drzewa lub innego obiektu. Na tym elemencie znajdują się poziome deski tworzące platformę, które są wykonane z drewna lub metalu i mają różne rozmiary i grubości. Dodatkowo, na platformie umieszcza się siedzenia lub podpory, zapewniające myśliwemu wygodne miejsce do obserwacji lub polowania.

Dzięki różom daszkowym myśliwi uzyskują lepszy widok na okolicę, co ułatwia celowanie w ptaki oraz inne zwierzęta. Platforma ta pozwala myśliwemu pozostać niewidocznym dla dzikich ptaków i zwierząt, a także ułatwia prowadzenie obserwacji przyrody bez konieczności wchodzenia na wysokie drzewa czy inne obiekty.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj daszkowa roża w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

dziwerówka

strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.

drgubica

dawniej używana sieć myśliwska.

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dojechać

dojść zwierza konno.