Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: derkacz, chruściel derkacz

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i łąkach, żywi się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje w maju, a odlatuje w okresie sierpień-październik. W okresie godowym (maj-lipiec) samce odzywają się charakterystycznym derr-derr (stąd nazwa). Samica składa 8-11 jaj, które wysiadywane przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami.

Derkacz jest ptakiem z rzędu chruścieli, o charakterystycznym wyglądzie. Posiada brązowe upierzenie z ciemniejszymi plamami na brzuchu, zaś u samca pierś i szyja są popielate. Długość ciała derkacza wynosi około 28 cm, a rozpiętość skrzydeł mieści się w przedziale 40-43 cm. Ten gatunek zamieszkuje tereny otwarte, głównie pola i łąki, gdzie żywi się owadami, ślimakami oraz nasionami roślin. Derkacze przylatują na tereny lęgowe w maju, a odlatują w okresie między sierpniem a październikiem. Charakterystycznym dźwiękiem samców w okresie godowym jest "derr-derr", od którego pochodzi ich nazwa.

Samice derkacza składają 8-11 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptaki te cechuje aktywność i czujność - z uwagą obserwują swoje otoczenie i szybko reagują na zagrożenia, potrafiąc uciekać przed drapieżnikami. Dodatkowo są towarzyskie i preferują przebywanie w grupach. W ekosystemie odgrywają istotną rolę, regulując populacje owadów oraz innych małych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj derkacz, chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drążek

kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

drozd paszkot

inaczej paszkot.

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.

dociąganie

posuwanie się wyżła w ślad za wyciekającymi kuropatwami łub bażantami.

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.