Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: derkacz, chruściel derkacz

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i łąkach, żywi się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje w maju, a odlatuje w okresie sierpień-październik. W okresie godowym (maj-lipiec) samce odzywają się charakterystycznym derr-derr (stąd nazwa). Samica składa 8-11 jaj, które wysiadywane przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami.

Derkacz jest ptakiem o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Upierzenie jest brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała wynosi ok. 28 cm, a rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i łąkach, gdzie żywi się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje do nas w maju, a odlatuje w okresie sierpień-październik. W okresie godowym (maj-lipiec) samce odzywają się charakterystycznym derr-derr (stąd nazwa). Samica składa 8-11 jaj, które wysiadywane są przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami.

Derkacze są bardzo aktywne i czujne ptaki, które czujnie obserwują swoje otoczenie. Szybko reagują na zagrożenia i potrafią szybko uciekać przed drapieżnikami. Są również bardzo towarzyskie i lubią przebywać w grupach. Derkacze są również bardzo ważnymi członkami ekosystemu, ponieważ pożytecznie regulują populacje owadów i innych małych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj derkacz, chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dziwocza

dawna sieć myśliwska.

dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)

kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.

dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik

menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.

dziwer

falisty wzór na stali damasceńskiej. Dziwerem nazywano niekiedy stal damasceńską.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

dropiaty

o psie: cętkowany.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).