Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: derkacz, chruściel derkacz

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i łąkach, żywi się owadami, ślimakami i nasionami. Przylatuje w maju, a odlatuje w okresie sierpień-październik. W okresie godowym (maj-lipiec) samce odzywają się charakterystycznym derr-derr (stąd nazwa). Samica składa 8-11 jaj, które wysiadywane przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami.

Derkacz jest ptakiem z rzędu chruścieli, o charakterystycznym wyglądzie. Posiada brązowe upierzenie z ciemniejszymi plamami na brzuchu, zaś u samca pierś i szyja są popielate. Długość ciała derkacza wynosi około 28 cm, a rozpiętość skrzydeł mieści się w przedziale 40-43 cm. Ten gatunek zamieszkuje tereny otwarte, głównie pola i łąki, gdzie żywi się owadami, ślimakami oraz nasionami roślin. Derkacze przylatują na tereny lęgowe w maju, a odlatują w okresie między sierpniem a październikiem. Charakterystycznym dźwiękiem samców w okresie godowym jest "derr-derr", od którego pochodzi ich nazwa.

Samice derkacza składają 8-11 jaj, które wysiaduje przez 19-21 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptaki te cechuje aktywność i czujność - z uwagą obserwują swoje otoczenie i szybko reagują na zagrożenia, potrafiąc uciekać przed drapieżnikami. Dodatkowo są towarzyskie i preferują przebywanie w grupach. W ekosystemie odgrywają istotną rolę, regulując populacje owadów oraz innych małych zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj derkacz, chruściel derkacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

drapieżnik

zwierzę żywiące się mięsem zabijanych przez siebie innych zwierząt.

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

dobijanie
(...)

dołować

o broni myśliwskiej, która mimo prawidłowego celowania bije poniżej celu.

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

dwunastak

jeleń byk noszący wieniec o sześciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.