Definicja hasła: dymorfizm płciowy
- dymorfizm płciowy
zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.
Dymorfizm płciowy to zjawisko występujące u wielu gatunków zwierząt, polegające na różnicy w wyglądzie i zachowaniu osobników tego samego gatunku, lecz różnej płci. Objawia się to przede wszystkim w zróżnicowanej szacie zewnętrznej, takiej jak ubarwienie ciała, rozmiar ciała lub cechy morfologiczne, które są charakterystyczne dla jednej z płci. Dymorfizm płciowy może być subtelny lub wyraźny, a jego obecność może mieć różnorodne przyczyny. Często wynika to z rywalizacji między samcami o zdobycie partnerki, co prowadzi do ewolucyjnych modyfikacji w wyglądzie samców i samic. Dodatkowo dymorfizm płciowy może być efektem selekcji rodzicielskiej, która faworyzuje rozwój różnych cech u samców i samic w celu lepszego przystosowania się do środowiska oraz zwiększenia szans na przetrwanie gatunku. Dymorfizm płciowy odgrywa istotną rolę w procesie adaptacji i ewolucji gatunku oraz wpływa na przeżycie i sukces reprodukcyjny populacji.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dymorfizm płciowy w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- dominacja społeczna
socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.
- dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)
kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.
- drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)
rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)
- drążek
kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.
- dokarmiać
w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.
- dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik
menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.
- duszehubka
bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.
- dźwięk główny
inaczej korkowanie.
- dziwok
ptak łowczy, który przed schwytaniem, przebywając na wolności, zaprawił się w samodzielnym zdobywaniu łupu (głuszec w okolicach Wisły).
- drgubica
dawniej używana sieć myśliwska.