Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dymorfizm płciowy

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

Dymorfizm płciowy jest zjawiskiem, które występuje wśród wielu gatunków zwierząt. Oznacza ono różnicę w wyglądzie i zachowaniu osobników tego samego gatunku, ale różnej płci. Może to być widoczne w szatach zewnętrznych, takich jak ubarwienie ciała, rozmiar ciała lub długość dzioba. Różnice te mogą być bardzo subtelne lub bardzo widoczne.

Dymorfizm płciowy może mieć różne przyczyny. Czasami może to być spowodowane konkurencją między samcami o partnerki, a samice mogą mieć inny wygląd, aby ułatwić im znalezienie partnera. Innym powodem może być selekcja rodzicielska, gdy samce i samice mają różne cechy, aby umożliwić im lepsze przystosowanie się do środowiska.

Dymorfizm płciowy jest ważnym elementem ewolucji i adaptacji gatunku do środowiska. Jest to szczególnie ważne dla gatunków, które są podatne na predację lub mają trudności z reprodukcją. Dymorfizm płciowy może pomóc tym gatunkom przetrwać i rozprzestrzenić się po całym świecie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dymorfizm płciowy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

deptanie

u ptaków akt płciowy.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

drążek

kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.

dziedziczność

jedna z podstawowych właściwości wszystkich organizmów, polegająca na zdolności przekazywania potomstwu wszelkiego typu cech.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dojechać

dojść zwierza konno.

dwulufka

zob. dubeltówka.

dojść postrzałka

odszukać ranną, postrzeloną zwierzynę.