Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drapieżne ptaki

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem zwierzęcym. Używane są w sokolnictwie, podlegają ochronie.

Drapieżne ptaki to rząd ptaków drapieżnych obejmujący około 270 gatunków, z czego w Polsce występuje 34. Charakteryzują się złowrogim wyglądem, dziobem krótkim i hakowato zagiętym oraz zaopatrzonymi w ostre szpony palcami. Są to ptaki o zdolnościach łowieckich, żywiące się głównie pokarmem zwierzęcym, takim jak gryzonie czy inne ptaki. Ich potężne loty i doskonałe zdolności myśliwskie sprawiają, że są nimi zainteresowani także sokolicy.

Drapieżne ptaki odgrywają istotną rolę w ekosystemie poprzez kontrolę populacji gryzoni oraz innych zwierząt. W niektórych kulturach uważane są za symbole siły i wolności, często też były wykorzystywane w polowaniach przez ludzi.

W Polsce drapieżne ptaki podlegają ochronie prawnej, a ich obserwacja i badanie jest przedmiotem zainteresowania wielu pasjonatów przyrody i naukowców. Dzięki takiej ochronie możliwe jest zachowanie różnorodności tych wyjątkowych ptaków oraz ich naturalnych środowisk życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drapieżne ptaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwururka

zob. dubeltówka.

doprowadzać

o psie myśliwskim: doprowadzać myśliwego do zwierzyny lub do postrzałka.

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

dłoń

inaczej łopata.

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.