Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drapieżne ptaki

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem zwierzęcym. Używane są w sokolnictwie, podlegają ochronie.

Drapieżne ptaki to rząd ptaków drapieżnych obejmujący około 270 gatunków, z czego w Polsce występuje 34. Charakteryzują się złowrogim wyglądem, dziobem krótkim i hakowato zagiętym oraz zaopatrzonymi w ostre szpony palcami. Są to ptaki o zdolnościach łowieckich, żywiące się głównie pokarmem zwierzęcym, takim jak gryzonie czy inne ptaki. Ich potężne loty i doskonałe zdolności myśliwskie sprawiają, że są nimi zainteresowani także sokolicy.

Drapieżne ptaki odgrywają istotną rolę w ekosystemie poprzez kontrolę populacji gryzoni oraz innych zwierząt. W niektórych kulturach uważane są za symbole siły i wolności, często też były wykorzystywane w polowaniach przez ludzi.

W Polsce drapieżne ptaki podlegają ochronie prawnej, a ich obserwacja i badanie jest przedmiotem zainteresowania wielu pasjonatów przyrody i naukowców. Dzięki takiej ochronie możliwe jest zachowanie różnorodności tych wyjątkowych ptaków oraz ich naturalnych środowisk życia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drapieżne ptaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.

dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)

kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

dziczek

mały dzik (warchlak).

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

dokarmiać

w czasie zimy dostarczać zwierzynie dodatkowego pożywienia, np.: liściarkę, siano, żołędzie, kasztany, buraki, ziemniaki, poślad, sól itp.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są (...)