Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dostrzelić

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

Dostrzelić to termin używany w myślistwie, oznaczający dostrzelenie zwierzęcia rozwalonego strzałem, aby skrócić jego cierpienie. Jest to odpowiedzialne i etyczne postępowanie, mające na celu zapewnienie szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęciu. Po oddaniu pierwszego strzału, który trafi zwierzę, myśliwy powinien dokonać kolejnego celu z bliskiej odległości, aby zapewnić szybką i bezbolesną śmierć.

Dostrzelenie jest ważnym elementem sztuki łowieckiej, podkreślającym troskę o dobrostan zwierząt oraz szacunek dla natury. Współczesna etyka myśliwska nakazuje minimalizowanie cierpień zwierząt oraz respektowanie zasad fair play w polowaniu. Dzięki dostrzeleniu zwierzyny, unika się zbędnego przedłużania obarczonego bólem stanu poranionego zwierzęcia, co stanowi istotny aspekt zrównoważonego i etycznego podejścia do polowania.

Technika dostrzelenia wymaga precyzji i dużego umiejętności strzeleckich ze strony myśliwego. Wymaga również odpowiedniej znajomości broni oraz reakcji zwierząt na trafienia. Jest to nieodłączna część nauki myśliwskiej i wymaga stałego doskonalenia umiejętności strzeleckich oraz teoretycznych aspektów polowania.

Warto podkreślić, że dostrzelenie powinno być traktowane jako ostateczność - celem polowania jest przede wszystkim szybka i skuteczna śmierć zwierzyny za pomocą jednego właściwie wymierzonego strzału. Dostrzelenie stosowane jest jedynie w sytuacjach koniecznych, kiedy pierwszy strzał nie zapewnił natychmiastowej śmierci dla zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dostrzelić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwojak

inaczej nadlufka.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

drgubica

dawniej używana sieć myśliwska.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)

kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

dłoń

inaczej łopata.

drapieżne ssaki, drapieżne ssaki (Carnivora)

rząd ssaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 13), o uzębieniu przystosowanym do cięcia i rozrywania zabijanych przez siebie zwierząt, nogach zaopatrzonych w silne pazury, np. wilki, (...)

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)