Definicja hasła: dostrzelić
- dostrzelić
dobić zwierzynę kolejnym strzałem.
Dostrzelić to termin używany w myślistwie, oznaczający dostrzelenie zwierzęcia rozwalonego strzałem, aby skrócić jego cierpienie. Jest to odpowiedzialne i etyczne postępowanie, mające na celu zapewnienie szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęciu. Po oddaniu pierwszego strzału, który trafi zwierzę, myśliwy powinien dokonać kolejnego celu z bliskiej odległości, aby zapewnić szybką i bezbolesną śmierć.
Dostrzelenie jest ważnym elementem sztuki łowieckiej, podkreślającym troskę o dobrostan zwierząt oraz szacunek dla natury. Współczesna etyka myśliwska nakazuje minimalizowanie cierpień zwierząt oraz respektowanie zasad fair play w polowaniu. Dzięki dostrzeleniu zwierzyny, unika się zbędnego przedłużania obarczonego bólem stanu poranionego zwierzęcia, co stanowi istotny aspekt zrównoważonego i etycznego podejścia do polowania.
Technika dostrzelenia wymaga precyzji i dużego umiejętności strzeleckich ze strony myśliwego. Wymaga również odpowiedniej znajomości broni oraz reakcji zwierząt na trafienia. Jest to nieodłączna część nauki myśliwskiej i wymaga stałego doskonalenia umiejętności strzeleckich oraz teoretycznych aspektów polowania.
Warto podkreślić, że dostrzelenie powinno być traktowane jako ostateczność - celem polowania jest przede wszystkim szybka i skuteczna śmierć zwierzyny za pomocą jednego właściwie wymierzonego strzału. Dostrzelenie stosowane jest jedynie w sytuacjach koniecznych, kiedy pierwszy strzał nie zapewnił natychmiastowej śmierci dla zwierzyny.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dostrzelić w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę D
- dosiedzieć
o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.
- dziwerówka
strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.
- daj
1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.
- drapieżnik mały
gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.
- daniel, daniel (Dama dama L.)
gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)
- drążek
kawałek drewna zaopatrzony na końcach w duże obroże, służący do spinania pary psów myśliwskich.
- derkanie
głos wydawany przez derkacza.
- dukt leśny
niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.
- dołek strzelecki
miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.