Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dostrzelić

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

Dostrzelić to termin używany w myślistwie, oznaczający dostrzelenie zwierzęcia rozwalonego strzałem, aby skrócić jego cierpienie. Jest to odpowiedzialne i etyczne postępowanie, mające na celu zapewnienie szybkiej i humanitarnej śmierci zwierzęciu. Po oddaniu pierwszego strzału, który trafi zwierzę, myśliwy powinien dokonać kolejnego celu z bliskiej odległości, aby zapewnić szybką i bezbolesną śmierć.

Dostrzelenie jest ważnym elementem sztuki łowieckiej, podkreślającym troskę o dobrostan zwierząt oraz szacunek dla natury. Współczesna etyka myśliwska nakazuje minimalizowanie cierpień zwierząt oraz respektowanie zasad fair play w polowaniu. Dzięki dostrzeleniu zwierzyny, unika się zbędnego przedłużania obarczonego bólem stanu poranionego zwierzęcia, co stanowi istotny aspekt zrównoważonego i etycznego podejścia do polowania.

Technika dostrzelenia wymaga precyzji i dużego umiejętności strzeleckich ze strony myśliwego. Wymaga również odpowiedniej znajomości broni oraz reakcji zwierząt na trafienia. Jest to nieodłączna część nauki myśliwskiej i wymaga stałego doskonalenia umiejętności strzeleckich oraz teoretycznych aspektów polowania.

Warto podkreślić, że dostrzelenie powinno być traktowane jako ostateczność - celem polowania jest przede wszystkim szybka i skuteczna śmierć zwierzyny za pomocą jednego właściwie wymierzonego strzału. Dostrzelenie stosowane jest jedynie w sytuacjach koniecznych, kiedy pierwszy strzał nie zapewnił natychmiastowej śmierci dla zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dostrzelić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dojeżdżacz, dojeżdżacz, objezdnik

menerfory chartów lub gończych, kierujący nimi podczas polowań par force.

derkacz, chruściel derkacz, derkacz, chruściel derkacz (Crex crex L.)

ptak z rzędu chruścieli. Upierzenie brązowe z ciemniejszymi plamami na brzuchu, u samca pierś i szyja popielate. Długość ciała ok. 28 cm, rozpiętość skrzydeł 40-43 cm. Żyje na polach i (...)

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

deptanie

u ptaków akt płciowy.

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dryling

zob. trójlufka

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.