Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drgubica

drgubica

dawniej używana sieć myśliwska.

Drgubica to rodzaj sieci myśliwskiej wykorzystywanej do polowania na zwierzęta. Skonstruowana jest z wielu sznurków lub lin, zawieszonych na drzewach lub innych podpórkach, i ma różne rozmiary oraz kształty, dostosowane do łowienia różnych gatunków zwierząt. Jako główny element drgubicy występuje siatka wykonana z grubego sznurka lub liny, posiadająca otwory o różnych rozmiarach ułatwiające przechodzenie ptakom i innym małym zwierzętom. Na końcach siatki umieszczone są haki przytwierdzone do drzew lub podpórek, a na hakach dodatkowe linki utrzymują siatkę w pozycji pionowej.

Drgubica była tradycyjnie stosowana do polowań na ptaki, jednak można ją użyć także do połowu innych gatunków zwierząt takich jak dziki, jelenie czy niedźwiedzie. Jest to metoda bezinwazyjna, nie powodująca uszkodzeń ani obrażeń u schwytanych zwierząt. Dodatkowo jest skuteczna i może być stosowana w różnych warunkach pogodowych. Drgubica była jedną z metod polowań stosowaną od dawnych czasów, a choć obecnie rzadziej wykorzystywana w polowaniach komercyjnych ze względu na regulacje dotyczące jej używania, nadal jest obiektem zainteresowania w kontekście tradycji łowieckich oraz badań etnograficznych i historycznych.

Jednakże obecnie drgubica jest często regulowana przez prawo jako metoda połowu, a także narzędzie ochrony środowiska naturalnego. W wielu krajach istnieją przepisy określające zasady korzystania z drgubicy, takie jak jej wymiary czy materiały użyte do jej produkcji. Możliwe są również ograniczenia co do okresów czy miejsc jej stosowania. Dzięki temu starannie regulowane są możliwości użycia tego tradycyjnego narzędzia myśliwskiego przy zapewnieniu ochrony dzikiej faunie i zachowania równowagi ekosystemów naturalnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drgubica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

dotrzymać

1) o zwierzynie nie uciekającej i pozwalającej myśliwemu zbliżyć się na odległość strzału;
2) o psie myśliwskim wystawiającym, który stoi do momentu podejścia myśliwego i (...)

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.

dodniówka

poranne polowanie.

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

darniak

kozioł sarny o wybitnie słabych parostkach i małej tuszy.

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.

dryling

zob. trójlufka

dwunastak

jeleń byk noszący wieniec o sześciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).