Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dzikarz

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

Dzikarz to pies używany do polowań na dziki. Jest to wytrzymały i skuteczny zwierzak, który pomaga w tropieniu, wypłaszaniu oraz przepłoszeniu dzikich zwierząt. Dzikarzem mogą być zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Spośród rasowych można stosować teriery, jamniki, gończe i łajki bądź ich krzyżówki.

Dzikarz jest wybierany ze względu na swoją agresywność w działaniu oraz zdolność do pracy w trudnym terenie. Psy te posiadają wrodzone instynkty myśliwskie, są bardzo odporne fizycznie i mentalnie oraz cechuje je silna motywacja do tropienia i ataku na zdobycz.

Współpraca z dzikarzem wymaga odpowiedniego przeszkolenia zarówno psa, jak i jego opiekuna. Ważne jest, aby pies dzikarz został poddany specjalistycznemu szkoleniu myśliwskiemu, które wzmocni jego warunki umysłowe i poprawi współdziałanie z myśliwym w terenie.

W Polsce polowanie dzikarzem jest regulowane przez prawo łowieckie, co obejmuje określone procedury szkolenia psów myśliwskich oraz obowiązujące przepisy dotyczące pracy takiego psa podczas polowania.

Powszechnie stosowanymi rasami dzikarzy są m.in. terier irlandzki, łajka wschodniosyberyjska czy gończy serbski. Różnorodność rasowych dzikarzy pozwala na dopasowanie właściwego psa do różnych typów terenów i metod polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dzikarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drapieżnik

zwierzę żywiące się mięsem zabijanych przez siebie innych zwierząt.

dzierżawca, dzierżawca (obwodu łowieckiego)

kolo łowieckie lub inny organ wykonujący czynności łowieckie w obwodzie na podstawie umowy o dzierżawę.

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.

degeneracja

tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dziczyzna

jadalne mięso zwierzyny.

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.