Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: dzikarz

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

Dzikarz to pies używany do polowań na dziki. Jest to wytrzymały i skuteczny zwierzak, który pomaga w tropieniu, wypłaszaniu oraz przepłoszeniu dzikich zwierząt. Dzikarzem mogą być zarówno psy rasowe, jak i nierasowe. Spośród rasowych można stosować teriery, jamniki, gończe i łajki bądź ich krzyżówki.

Dzikarz jest wybierany ze względu na swoją agresywność w działaniu oraz zdolność do pracy w trudnym terenie. Psy te posiadają wrodzone instynkty myśliwskie, są bardzo odporne fizycznie i mentalnie oraz cechuje je silna motywacja do tropienia i ataku na zdobycz.

Współpraca z dzikarzem wymaga odpowiedniego przeszkolenia zarówno psa, jak i jego opiekuna. Ważne jest, aby pies dzikarz został poddany specjalistycznemu szkoleniu myśliwskiemu, które wzmocni jego warunki umysłowe i poprawi współdziałanie z myśliwym w terenie.

W Polsce polowanie dzikarzem jest regulowane przez prawo łowieckie, co obejmuje określone procedury szkolenia psów myśliwskich oraz obowiązujące przepisy dotyczące pracy takiego psa podczas polowania.

Powszechnie stosowanymi rasami dzikarzy są m.in. terier irlandzki, łajka wschodniosyberyjska czy gończy serbski. Różnorodność rasowych dzikarzy pozwala na dopasowanie właściwego psa do różnych typów terenów i metod polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj dzikarz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dyndować

o wilku, lisie, borsuku i jenocie: biec truchtem.

dwudwudziestak

jeleń byk noszący wieniec mający po jedenaście odnóg na każdej - tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.

dziczek

mały dzik (warchlak).

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)