Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drop

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są rdzawobrunatne w czarne poprzeczne fale i smugi. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki (Boni czarne, po bokach gardzieli długie białe wąsy. Samica d. jest podobnie ubarwiona, ale znacznie mniejsza i nie ma wąsów. Ten największy z ptaków latających w Polsce występuje już tylko nielicznie na zachodzie kraju. Jest bardzo ostrożny i płochliwy. Biega szybko i dobrze lata, jest towarzyski i żyje w małych grupach łączących się na zimę w większe stada. Pożywienie d. stanowią: liście, pąki, nasiona, w mniejszym stopniu drobne bezkręgowce. Po okresie godowym (kwiecień-maj), kiedy samce bezgłośnie lokują, a samice zakładają gniazda, samica znosi 2 oliwkowobrązowe jaja, które wysiaduje przez 23-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Drop jest ptakiem łownym o całorocznym okresie ochronnym. Placówki naukowe PZŁ prowadzą prace nad sztuczną hodowlą dropów.

Drop jest ptakiem z rzędu żurawiowatych, który występuje już tylko nielicznie na zachodzie Polski. Jego długość ciała wynosi od 96 do 102 cm, a ciężar od 7,4 do 16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe, grzbiet, połowę skrzydeł oraz środek ogona rdzawobrunatne w czarne poprzeczne fale i smugi. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, a lotki czarne. Samica jest podobnie ubarwiona, ale znacznie mniejsza i nie ma wąsów.

Drop jest bardzo ostrożnym i płochliwym ptakiem. Biega szybko i dobrze lata, jest towarzyski i żyje w małych grupach łączących się na zimę w większe stada. Pożywienie d. stanowią liście, pąki oraz nasiona, a także drobne bezkręgowce. Po okresie godowym (kwiecień-maj), samica znosi 2 oliwkowobrązowe jaja, które wysiaduje przez 23-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Drop posiada całoroczny okres ochronny i jest ptakiem łownym. Placówki naukowe PZŁ prowadzą prace nad sztuczną hodowlą dropów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drop w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

dryling

zob. trójlufka

dziwerówka

strzelba myśliwska o lufach wykonanych ze stali damasceńskiej.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

dziczek

mały dzik (warchlak).

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

degeneracja

tracenie przez zwierzę cech właściwych normalnie rozwiniętemu osobnikowi danego gatunku.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

drapieżnik duży

w Polsce niedźwiedź, ryś, wilk. Obecnie wszystkie gatunki pod ochroną.