Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drop

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są rdzawobrunatne w czarne poprzeczne fale i smugi. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki (Boni czarne, po bokach gardzieli długie białe wąsy. Samica d. jest podobnie ubarwiona, ale znacznie mniejsza i nie ma wąsów. Ten największy z ptaków latających w Polsce występuje już tylko nielicznie na zachodzie kraju. Jest bardzo ostrożny i płochliwy. Biega szybko i dobrze lata, jest towarzyski i żyje w małych grupach łączących się na zimę w większe stada. Pożywienie d. stanowią: liście, pąki, nasiona, w mniejszym stopniu drobne bezkręgowce. Po okresie godowym (kwiecień-maj), kiedy samce bezgłośnie lokują, a samice zakładają gniazda, samica znosi 2 oliwkowobrązowe jaja, które wysiaduje przez 23-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Drop jest ptakiem łownym o całorocznym okresie ochronnym. Placówki naukowe PZŁ prowadzą prace nad sztuczną hodowlą dropów.

Drop jest ptakiem z rzędu żurawiowatych, który występuje już tylko nielicznie na zachodzie Polski. Jego długość ciała wynosi od 96 do 102 cm, a ciężar od 7,4 do 16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe, grzbiet, połowę skrzydeł oraz środek ogona rdzawobrunatne w czarne poprzeczne fale i smugi. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, a lotki czarne. Samica jest podobnie ubarwiona, ale znacznie mniejsza i nie ma wąsów.

Drop jest bardzo ostrożnym i płochliwym ptakiem. Biega szybko i dobrze lata, jest towarzyski i żyje w małych grupach łączących się na zimę w większe stada. Pożywienie d. stanowią liście, pąki oraz nasiona, a także drobne bezkręgowce. Po okresie godowym (kwiecień-maj), samica znosi 2 oliwkowobrązowe jaja, które wysiaduje przez 23-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Drop posiada całoroczny okres ochronny i jest ptakiem łownym. Placówki naukowe PZŁ prowadzą prace nad sztuczną hodowlą dropów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drop w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

dojechać

dojść zwierza konno.

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dojść postrzałka

odszukać ranną, postrzeloną zwierzynę.

daszek, daszek, posyp

paśnik dla kuropatw lub bażantów: daszek wsparty na słupkach, pod który sypie się ziarno . zimą.

daszkowa roża

zob. róża daszkowa.