Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drop

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są rdzawobrunatne w czarne poprzeczne fale i smugi. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki (Boni czarne, po bokach gardzieli długie białe wąsy. Samica d. jest podobnie ubarwiona, ale znacznie mniejsza i nie ma wąsów. Ten największy z ptaków latających w Polsce występuje już tylko nielicznie na zachodzie kraju. Jest bardzo ostrożny i płochliwy. Biega szybko i dobrze lata, jest towarzyski i żyje w małych grupach łączących się na zimę w większe stada. Pożywienie d. stanowią: liście, pąki, nasiona, w mniejszym stopniu drobne bezkręgowce. Po okresie godowym (kwiecień-maj), kiedy samce bezgłośnie lokują, a samice zakładają gniazda, samica znosi 2 oliwkowobrązowe jaja, które wysiaduje przez 23-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Drop jest ptakiem łownym o całorocznym okresie ochronnym. Placówki naukowe PZŁ prowadzą prace nad sztuczną hodowlą dropów.

Drop (Grus grus) – ptak z rzędu żurawiowatych, charakteryzujący się długością ciała wynoszącą od 96 do 102 cm, oraz wagą mieszczącą się w przedziale od 7,4 do 16 kg. Samce tej gatunku cechują się popielatoszarą głową i szyją, płowordzawym wolem oraz rdzawobrunatnym grzbietem, połową skrzydeł i środkiem ogona ozdobionymi czarnymi poprzecznymi falami i smugami. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki zaś czarne, a samice podobnie ubarwione co samce, lecz znacznie mniejsze i nieposiadające charakterystycznych wąsów. Drop to gatunek bardzo ostrożny i płochliwy, dobrze latający i szybko biegnący. Żyje w małych grupach, które zimą łączą się w większe stada. Odżywia się roślinami: liśćmi, pąkami, nasionami oraz w mniejszym stopniu drobnymi bezkręgowcami. Okres godowy przypada na kwiecień-maj: samce bezgłośnie lokują swoje terytoria, a samice zakładają gniazda. Ptaki te wykazują całoroczną ochronę prawna jako gatunek łowny. Na terenie Polski występują nielicznie na jej zachodzie a instytucje naukowe PZŁ prowadzą badania nad sztucznym rozrodu dropów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drop w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

drozd kwiczoł

inaczej kwiczoł.

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

Darne

francuski rusznikarz, który w 1895 r. skonstruował strzelbę ze stałą lufą i automatycznie przesuwającym się zamkiem. Dubeltówki tego typu (bardzo popularne we Francji) nadal są (...)

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

dołek strzelecki

miejsce pod obojczykiem, w które wstawia się stopkę broni podczas strzelania.

defilator

o zwierzęciu przesuwającym się równolegle przed linią myśliwych.