Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drop

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są rdzawobrunatne w czarne poprzeczne fale i smugi. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki (Boni czarne, po bokach gardzieli długie białe wąsy. Samica d. jest podobnie ubarwiona, ale znacznie mniejsza i nie ma wąsów. Ten największy z ptaków latających w Polsce występuje już tylko nielicznie na zachodzie kraju. Jest bardzo ostrożny i płochliwy. Biega szybko i dobrze lata, jest towarzyski i żyje w małych grupach łączących się na zimę w większe stada. Pożywienie d. stanowią: liście, pąki, nasiona, w mniejszym stopniu drobne bezkręgowce. Po okresie godowym (kwiecień-maj), kiedy samce bezgłośnie lokują, a samice zakładają gniazda, samica znosi 2 oliwkowobrązowe jaja, które wysiaduje przez 23-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Drop jest ptakiem łownym o całorocznym okresie ochronnym. Placówki naukowe PZŁ prowadzą prace nad sztuczną hodowlą dropów.

Drop (Grus grus) – ptak z rzędu żurawiowatych, charakteryzujący się długością ciała wynoszącą od 96 do 102 cm, oraz wagą mieszczącą się w przedziale od 7,4 do 16 kg. Samce tej gatunku cechują się popielatoszarą głową i szyją, płowordzawym wolem oraz rdzawobrunatnym grzbietem, połową skrzydeł i środkiem ogona ozdobionymi czarnymi poprzecznymi falami i smugami. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki zaś czarne, a samice podobnie ubarwione co samce, lecz znacznie mniejsze i nieposiadające charakterystycznych wąsów. Drop to gatunek bardzo ostrożny i płochliwy, dobrze latający i szybko biegnący. Żyje w małych grupach, które zimą łączą się w większe stada. Odżywia się roślinami: liśćmi, pąkami, nasionami oraz w mniejszym stopniu drobnymi bezkręgowcami. Okres godowy przypada na kwiecień-maj: samce bezgłośnie lokują swoje terytoria, a samice zakładają gniazda. Ptaki te wykazują całoroczną ochronę prawna jako gatunek łowny. Na terenie Polski występują nielicznie na jej zachodzie a instytucje naukowe PZŁ prowadzą badania nad sztucznym rozrodu dropów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drop w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

dosiad

moment, w którym ptak łowczy chwyta i przytrzymuje szponami swoją ofiarę.

dzik, dzik (Sus scrofa L.)

ssak z rodziny świniowatych. Długość ciała do 155 cm, wysokość barku do 120 cm, ciężar do 300 kg lub nawet więcej. Ubarwienie dz. wykazuje dużą zmienność w zależności od wieku i (...)

deptanie

u ptaków akt płciowy.

dzikarz

pies używany do polowań na dziki. Z psów rasowych używa się teriery, jamniki, gończe i łajki. Oprócz wymienionych można również używać małych psów nierasowych.

dymorfizm płciowy

zróżnicowanie m.in. szaty zewnętrznej osobników różnej płci tego samego gatunku.

dostać

1) upolować zwierzynę;
2) o zwierzynie, która została trafiona.

dominus castorum

inaczej pan bobrowy.

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.