Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drop

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są rdzawobrunatne w czarne poprzeczne fale i smugi. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki (Boni czarne, po bokach gardzieli długie białe wąsy. Samica d. jest podobnie ubarwiona, ale znacznie mniejsza i nie ma wąsów. Ten największy z ptaków latających w Polsce występuje już tylko nielicznie na zachodzie kraju. Jest bardzo ostrożny i płochliwy. Biega szybko i dobrze lata, jest towarzyski i żyje w małych grupach łączących się na zimę w większe stada. Pożywienie d. stanowią: liście, pąki, nasiona, w mniejszym stopniu drobne bezkręgowce. Po okresie godowym (kwiecień-maj), kiedy samce bezgłośnie lokują, a samice zakładają gniazda, samica znosi 2 oliwkowobrązowe jaja, które wysiaduje przez 23-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Drop jest ptakiem łownym o całorocznym okresie ochronnym. Placówki naukowe PZŁ prowadzą prace nad sztuczną hodowlą dropów.

Drop (Grus grus) – ptak z rzędu żurawiowatych, charakteryzujący się długością ciała wynoszącą od 96 do 102 cm, oraz wagą mieszczącą się w przedziale od 7,4 do 16 kg. Samce tej gatunku cechują się popielatoszarą głową i szyją, płowordzawym wolem oraz rdzawobrunatnym grzbietem, połową skrzydeł i środkiem ogona ozdobionymi czarnymi poprzecznymi falami i smugami. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki zaś czarne, a samice podobnie ubarwione co samce, lecz znacznie mniejsze i nieposiadające charakterystycznych wąsów. Drop to gatunek bardzo ostrożny i płochliwy, dobrze latający i szybko biegnący. Żyje w małych grupach, które zimą łączą się w większe stada. Odżywia się roślinami: liśćmi, pąkami, nasionami oraz w mniejszym stopniu drobnymi bezkręgowcami. Okres godowy przypada na kwiecień-maj: samce bezgłośnie lokują swoje terytoria, a samice zakładają gniazda. Ptaki te wykazują całoroczną ochronę prawna jako gatunek łowny. Na terenie Polski występują nielicznie na jej zachodzie a instytucje naukowe PZŁ prowadzą badania nad sztucznym rozrodu dropów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drop w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

degeneracja osobnicza

degeneracja spowodowana przez czynniki środowiskowe (niedziedziczna).

dubelt, bekas dubelt, dubelt, bekas dubelt (Capella media Lath)

ptak z rodziny brodźców większy od kszyka. Ubarwienie obu płci jednakowe. Dwie pary zewnętrznych, sterówek od połowy są białe, dwie dalsze białe z ciemnymi plamkami. Na brzuchu (...)

dzwoneczek

w sokolnictwie: dzwonek o wysokim tonie przymocowany do nogi ptaka łowczego, ułatwiąjący odnalezienie ptaka po dosiadzie zwierzyny w wysokich trawach.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

dodniówka

poranne polowanie.

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.

dziczek

mały dzik (warchlak).

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.