Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: drop

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są rdzawobrunatne w czarne poprzeczne fale i smugi. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki (Boni czarne, po bokach gardzieli długie białe wąsy. Samica d. jest podobnie ubarwiona, ale znacznie mniejsza i nie ma wąsów. Ten największy z ptaków latających w Polsce występuje już tylko nielicznie na zachodzie kraju. Jest bardzo ostrożny i płochliwy. Biega szybko i dobrze lata, jest towarzyski i żyje w małych grupach łączących się na zimę w większe stada. Pożywienie d. stanowią: liście, pąki, nasiona, w mniejszym stopniu drobne bezkręgowce. Po okresie godowym (kwiecień-maj), kiedy samce bezgłośnie lokują, a samice zakładają gniazda, samica znosi 2 oliwkowobrązowe jaja, które wysiaduje przez 23-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Drop jest ptakiem łownym o całorocznym okresie ochronnym. Placówki naukowe PZŁ prowadzą prace nad sztuczną hodowlą dropów.

Drop (Grus grus) – ptak z rzędu żurawiowatych, charakteryzujący się długością ciała wynoszącą od 96 do 102 cm, oraz wagą mieszczącą się w przedziale od 7,4 do 16 kg. Samce tej gatunku cechują się popielatoszarą głową i szyją, płowordzawym wolem oraz rdzawobrunatnym grzbietem, połową skrzydeł i środkiem ogona ozdobionymi czarnymi poprzecznymi falami i smugami. Spód ciała, plama na skrzydłach i skrajne sterówki są białe, lotki zaś czarne, a samice podobnie ubarwione co samce, lecz znacznie mniejsze i nieposiadające charakterystycznych wąsów. Drop to gatunek bardzo ostrożny i płochliwy, dobrze latający i szybko biegnący. Żyje w małych grupach, które zimą łączą się w większe stada. Odżywia się roślinami: liśćmi, pąkami, nasionami oraz w mniejszym stopniu drobnymi bezkręgowcami. Okres godowy przypada na kwiecień-maj: samce bezgłośnie lokują swoje terytoria, a samice zakładają gniazda. Ptaki te wykazują całoroczną ochronę prawna jako gatunek łowny. Na terenie Polski występują nielicznie na jej zachodzie a instytucje naukowe PZŁ prowadzą badania nad sztucznym rozrodu dropów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj drop w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dwojak

inaczej nadlufka.

dławienie

duszenie drapieżnika lub postrzałka przez psa myśliwskiego.

damasceńska stal, damasceńska stal, dziwer

rodzaj stali powstałej ze stopu żelaza z węglem, o budowie złożonej z dwu składników strukturalnych, różniących się odpornością na działanie kwasów. Ziarna tych składników lub ich (...)

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

dymorfizm sezonowy

zróżnicowanie szaty zewnętrznej osobnika w różnych porach roku, np. sama w okresie wiosenno-letnim ma suknię rdzawobrązową, a w zimie popielatoszarą.

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

daj

1) do pullera: sygnał, aby podał rzutek;
2) do psa: hasło, aby oddał aport.

dźwięk główny

inaczej korkowanie.

dodniówka

poranne polowanie.