Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: daniel

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) dł. 18 cm, z wierzchu czarny, od spodu biały. Wzdłuż grzbietu ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) i lustro - białe. Często u danieli występuje albinizm lub melanizm. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i płn.-zach. Afryki. Do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII w. Najlepszym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp. Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada, ciąża 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciową osiąga d. w drugim roku życia.
Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. D. jest zwierzęciem łownym. Trofeum stanowią łopaty.

Daniel jest gatunkiem z rodziny jeleniowatych, który pochodzi z Azji Mniejszej i północno-zachodniej Afryki. Jego długość ciała wynosi od 1,30 do 1,60 m, a wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka dochodzi do 80 kg, a łani do 50 kg. Suknia daniela latem jest jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą natomiast ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) ma długość 18 cm i jest czarny z wierzchu oraz biały od spodu. Wzdłuż grzbietu zwierzęcia przebiega ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) oraz lustro są białe. Czasami u danieli można spotkać albinizm lub melanizm.

Najlepszym środowiskiem dla tego gatunku są lasy mieszane. Daniel żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp. Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada. Ciąża trwa 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciową osiąga daniel w drugim roku życia. Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia.

Daniel jest zwierzęciem łownym i trofeum stanowią mu łopaty. Jest to gatunek o dużej wartości trofeumowej i estetycznej oraz ważny element ekosystemu lasów mieszanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj daniel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

drapieżne ptaki, drapieżne ptaki (Falconiformes)

rząd ptaków obejmujący około 270 gatunków (w Polsce 34), o dziobie krótkim, hakowato zagiętym i palcach zaopatrzonych w szpony, np. orły, jastrzębie, sokoły. Żywią się pokarmem (...)

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą (...)

dziczek

mały dzik (warchlak).

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dublet

ustrzelenie dwóch sztuk zwierzyny dwoma kolejnymi, bezpośrednimi strzałami przez jednego myśliwego.

dukt leśny

niezadrzewiony pas dzielący las na jednostki podziału przestrzennego.

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

dominacja społeczna

socjalna hierarchia panowania i zależności wśród zwierząt.

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.