Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: daniel

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) dł. 18 cm, z wierzchu czarny, od spodu biały. Wzdłuż grzbietu ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) i lustro - białe. Często u danieli występuje albinizm lub melanizm. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i płn.-zach. Afryki. Do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII w. Najlepszym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp. Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada, ciąża 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciową osiąga d. w drugim roku życia.
Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. D. jest zwierzęciem łownym. Trofeum stanowią łopaty.

Daniel (Dama dama) – gatunek dzikiego zwierzęcia ssakowego z rodziny jeleniowatych, znany również jako sarna daniel lub sarniak. Pochodzi z obszarów Azji Mniejszej oraz północno-zachodniej Afryki, a do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII wieku. Długość ciała dania wynosi od 1,30 do 1,60 metra, zaś wysokość w barku około 1,10 metra. Byk osiąga wagę do 80 kg, łania zaś do 50 kg. Charakterystyczną cechą wyglądu jest suknie barwna jasnobrązowa biało nakrapiana latem i ciemnobrązowa z niewidocznym nakrapianiem zimą. Ogon zwierzęcia, nazywany również „kwiatem”, ma długość 18 cm i jest czarny z wierzchu oraz biały od spodu. Na grzbiecie przebiega ciemna pręga, zaś spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) oraz lustro są białe. Wśród danii występuje albinizm i melanizm.

Daniel stanowi istotny element ekosystemu lasów mieszanych, które są jego sprzyjającym środowiskiem naturalnym. Zwierzę to odżywia się roślinnością typową dla tego środowiska – trawami, ziołami, pędami bukwi czy kasztanami. Cykl rozrodczy danii to okres bekowania trwający od połowy października do połowy listopada oraz ciąża trwająca 225-230 dni; w czerwcu rodzi się jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Daniel osiąga dojrzałość płciową w drugim roku życia. Co roku byk nosi poroże, które zrzuca w kwietniu lub maju, a następnie ponownie je nasadza i pielęgnuje od sierpnia do września. Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia.

Z uwagi na swoją wartość trofealną szczególnie ceniony jest fakt posiadania przez danieła tzw. „łopat”, czyli charakterystycznych fragmentów poroża stanowiących trofeum myśliwskie. Daniel jest również gatunkiem o dużej wartości estetycznej i ekologicznej oraz ważnym elementem polskiej przyrody łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj daniel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dobry

o zwierzynie mocnej, dorodnej.

dopasowanie broni

dostosowanie kolby, jej długości, grubości i awantażu oraz ciężaru i kalibru broni do budowy anatomicznej myśliwego.

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem

dostrzelić

dobić zwierzynę kolejnym strzałem.

drzemlik, drzemlik (Falko columbarius L.)

ptak drapieżny z rodziny sokołów czasami używany w sokolnictwie.

drgubica

dawniej używana sieć myśliwska.

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

degeneracja dziedziczna

degeneracja będąca wynikiem zmian dotychczasowego układu genów pod wpływem niekorzystnych czynników.

danielarz

myśliwy zamiłowany w polowaniach na daniele.

długodzioba

popularna wśród myśliwych nazwa słonki.