Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: daniel

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) dł. 18 cm, z wierzchu czarny, od spodu biały. Wzdłuż grzbietu ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) i lustro - białe. Często u danieli występuje albinizm lub melanizm. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i płn.-zach. Afryki. Do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII w. Najlepszym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp. Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada, ciąża 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciową osiąga d. w drugim roku życia.
Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. D. jest zwierzęciem łownym. Trofeum stanowią łopaty.

Daniel (Dama dama) – gatunek dzikiego zwierzęcia ssakowego z rodziny jeleniowatych, znany również jako sarna daniel lub sarniak. Pochodzi z obszarów Azji Mniejszej oraz północno-zachodniej Afryki, a do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII wieku. Długość ciała dania wynosi od 1,30 do 1,60 metra, zaś wysokość w barku około 1,10 metra. Byk osiąga wagę do 80 kg, łania zaś do 50 kg. Charakterystyczną cechą wyglądu jest suknie barwna jasnobrązowa biało nakrapiana latem i ciemnobrązowa z niewidocznym nakrapianiem zimą. Ogon zwierzęcia, nazywany również „kwiatem”, ma długość 18 cm i jest czarny z wierzchu oraz biały od spodu. Na grzbiecie przebiega ciemna pręga, zaś spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) oraz lustro są białe. Wśród danii występuje albinizm i melanizm.

Daniel stanowi istotny element ekosystemu lasów mieszanych, które są jego sprzyjającym środowiskiem naturalnym. Zwierzę to odżywia się roślinnością typową dla tego środowiska – trawami, ziołami, pędami bukwi czy kasztanami. Cykl rozrodczy danii to okres bekowania trwający od połowy października do połowy listopada oraz ciąża trwająca 225-230 dni; w czerwcu rodzi się jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Daniel osiąga dojrzałość płciową w drugim roku życia. Co roku byk nosi poroże, które zrzuca w kwietniu lub maju, a następnie ponownie je nasadza i pielęgnuje od sierpnia do września. Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia.

Z uwagi na swoją wartość trofealną szczególnie ceniony jest fakt posiadania przez danieła tzw. „łopat”, czyli charakterystycznych fragmentów poroża stanowiących trofeum myśliwskie. Daniel jest również gatunkiem o dużej wartości estetycznej i ekologicznej oraz ważnym elementem polskiej przyrody łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj daniel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dojść

1) o zwierzynie: ujść po strzale, a następnie paść;
2) postrzałka: odszukać, a następnie dostrzelić postrzeloną zwierzynę.

dziesiątak

jeleń byk noszący wieniec o pięciu odnogach na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dojść postrzałka

odszukać ranną, postrzeloną zwierzynę.

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

drapieżnik mały

gatunki łowne w Polsce to borsuk, lis, jenot, norka amerykańska, kuna leśna, kuna domowa, tchórz.

dłużec

linka rzemienna przymocowana do nogi ptaka łowczego, używana podczas zaprawiania go do łowów.

dokłuć

dobić kordelasem postrzałka zwierzyny grubej (w Polsce obecnie sposób zabroniony).

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dwururka

zob. dubeltówka.