Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: daniel

daniel, daniel (Dama dama L.)

gatunek z rodzimy jeleniowatych. Długość ciała 1,30-1,60 m., wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka do 80 kg, łani do 50 kg. Suknia latem jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) dł. 18 cm, z wierzchu czarny, od spodu biały. Wzdłuż grzbietu ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) i lustro - białe. Często u danieli występuje albinizm lub melanizm. Daniel pochodzi z Azji Mniejszej i płn.-zach. Afryki. Do Europy został sprowadzony już w starożytności, a do Polski w XVIII w. Najlepszym środowiskiem dla danieli są lasy mieszane. Żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp. Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada, ciąża 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciową osiąga d. w drugim roku życia.
Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia. D. jest zwierzęciem łownym. Trofeum stanowią łopaty.

Daniel jest gatunkiem z rodziny jeleniowatych, który pochodzi z Azji Mniejszej i północno-zachodniej Afryki. Jego długość ciała wynosi od 1,30 do 1,60 m, a wysokość w barku ok. 1,10 m. Ciężar byka dochodzi do 80 kg, a łani do 50 kg. Suknia daniela latem jest jasnobrązowa biało nakrapiana, zimą natomiast ciemnobrązowa (nakrapianie mało widoczne). Ogon (kwiat) ma długość 18 cm i jest czarny z wierzchu oraz biały od spodu. Wzdłuż grzbietu zwierzęcia przebiega ciemna pręga. Spód tułowia, wewnętrzna strona nóg (badyli) oraz lustro są białe. Czasami u danieli można spotkać albinizm lub melanizm.

Najlepszym środowiskiem dla tego gatunku są lasy mieszane. Daniel żywi się trawami, ziołami, pędami, bukwią, kasztanami itp. Bekowisko trwa od połowy października do połowy listopada. Ciąża trwa 225-230 dni; w czerwcu łania rodzi jedno ciele, które ssie matkę przez 3-4 tygodnie. Dojrzałość płciową osiąga daniel w drugim roku życia. Byk nosi poroże zrzucane co roku (kwiecień lub maj), a następnie nasadzane i wycierane (sierpień-wrzesień). Kulminacja rozwoju poroża przypada na 8-10 rok życia.

Daniel jest zwierzęciem łownym i trofeum stanowią mu łopaty. Jest to gatunek o dużej wartości trofeumowej i estetycznej oraz ważny element ekosystemu lasów mieszanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj daniel w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę D

zobacz pełną listę haseł

dziczeć

o zwierzętach oswojonych, które ponownie zaczynają odczuwać lęk przed człowiekiem.

dzwonić strychulcem

o psie myśliwskim, machać ogonem

darz bór

pozdrowienie łowieckie, życzenie powodzenia na polowaniu.

drop, drop (Otis tarda L.)

ptak z rzędu żurawiowatych. Długość ciała 96-102 cm, ciężar 7,4-16 kg. Samiec ma głowę i szyję popielatoszare, wole płowordzawe. Grzbiet, połowa skrzydeł oraz środek ogona są (...)

do puli

(polowanie do puli) polowanie zbiorowe, po którym każdy jego uczestnik otrzymuje jednakową ilość zwierzyny, bez względu na to, ile sztuk sam upolował. Zazwyczaj dotyczy polowania na (...)

dwudziestak

jeleń byk noszący wieniec, mający po dziesięć odnóg na każdej tyce (regularny) lub na jednej z tyk (nieregularny).

dosiedzieć

o ptactwie nie uciekającym, które pozwoliło myśliwemu zbliżyć się do niego na odległość strzału.

duszehubka

bardzo wąskie czółno używane do polowań na kaczki.

dwulufka

zob. dubeltówka.

dubeltówka

śrutowa broń myśliwska o dwóch lufach ułożonych poziomo obok siebie.